Ponad połowa pracowników w Sodexo to kobiety

Z wewnętrznych analiz firmy Sodexo Polska wynika, że z ponad 2 tys. pracowników tej firmy blisko 1,3 tys. osób stanowią kobiety. Tę pozytywną tendencję widać również w zarządzie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad połowa pracowników w Sodexo to kobiety

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 mar 2014 14:36


Ponad połowa dyrektorów działów w polskim Sodexo to kobiety. Ta dobra praktyka jest odzwierciedleniem dbałości o równowagę w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w firmie Sodexo na poziomie globalnym. 38 proc. członków zarządów w strukturach globalnych Sodexo to panie. Piastują one również aż 43 proc. stanowisk menedżerskich wyższego i średniego szczebla w grupie. Ponadto blisko 45 proc. kobiet to również menedżerowie jednostek Sodexo, w których firma świadczy swoje usługi o różnym profilu (m.in. prowadzenie restauracji czy obsługę techniczną nieruchomości).

- Jesteśmy dumni, że w naszej firmie dbamy o równowagę płci na wszystkich stanowiskach. Kobiety z powodzeniem kierują działaniami kluczowymi dla całej naszej organizacji, co niesie za sobą pozytywny wkład w rozwój nie tylko firmy,ale i całego rynku, bez względu na branżę -  mówi Monika Bentkowska, dyrektor działu HR w Sodexo Polska.

Szklany sufit

Mimo tak pozytywnych wyników Sodexo w Polsce i na świecie i niekwestionowanych walorów biznesowych płynących z równowagi w zatrudnieniu, firma z niepokojem obserwuje wciąż obecny na rynku problem tzw. „szklanego sufitu" w środowisku biznesowym. Dlatego Sodexo na co dzień wspiera liczne inicjatywy uświadamiające społeczeństwu znaczenie równowagi płci i jej rolę w globalnym rozwoju gospodarczym. Każdy z pracowników Sodexo jest świadom zaangażowania firmy w działania na rzecz równowagi w zatrudnieniu i współpracy.

- Elastyczność, empatia i nastawienie na dialog są niezmiernie istotne w każdym przedsiębiorstwie, w którym najważniejszym zasobem są ludzie - mówi Agnieszka Huszczyńska, menedżer Kontraktu Sodexo na Stadionie Narodowym w Warszawie.

- Na co dzień nie do przecenienia jest to, że wszystkie wiemy, iż nasz rozwój w strukturach firmy zależy tylko od naszego osobistego zaangażowania i predyspozycji. Mnie, jako liderowi tak dużego przedsięwzięcia, jak obsługa cateringowa Stadionu Narodowego, daje to przewagę nad tymi konkurentami, którzy nie w pełni doceniają kobiecą część swoich zespołów. Mam bowiem możliwość w pełni korzystać z potencjału wszystkich współpracowników bez wyjątku. Kobiety zaś wyjątkowo często potrafią pozytywnie zaskoczyć poziomem swojego zaangażowania. - dodaje Huszczyńska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.