×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ponad połowa firm eventowych ma problemy finansowe

  • Autor: PAP/JP
  • 12 maj 2022 11:31

Ponad 60 proc. firm z branży eventowej zmaga się z problemami finansowymi. W jeszcze gorszej sytuacji znajduje się branża fitness: mniejsze lub większe problemy finansowe deklaruje niemal 80 proc. przedsiębiorstw - wynika z analizy udostępnionej w czwartek przez firmę Advox.

Ponad połowa firm eventowych ma problemy finansowe
Branża eventowa odpowiada za 1,5 proc. polskiego PKB, jednak jej obecna sytuacja jest kiepska (fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Specjalizująca się w projektowaniu sprzedażowych stron internetowych firma Advox przedstawiła analizę dotyczącą sytuacji rynku eventowego i branży fitness. Dane przytaczane w opracowaniu pochodzą z badania Dun and Bradstreet przeprowadzonego w marcu 2022 r. Analizie poddano również dane z rejestru KRS.

"Branża eventowa odpowiada za 1,5 proc. polskiego PKB, jednak jej obecna sytuacja jest kiepska - ponad 62 proc. działalności znajduje się w słabej lub złej kondycji finansowej, jak wynika z najnowszej analizy KRS" - wskazali eksperci. "Jeszcze gorzej wygląda sytuacja branży fitness, w której mniejsze lub większe problemy finansowe ma niemal 80 proc. firm" - dodali.

W informacji prasowej przypomniano, że w latach poprzedzających pandemię rynek eventowy rósł w średnim tempie 15-16 proc. rocznie, jednak w 2020 r. nastąpiło gwałtowne wyhamowanie - do 2 proc. w 2021 r.

"Odwoływanie imprez w związku z pandemicznymi obostrzeniami podkopało jej sytuację finansową - obecnie w dobrej lub bardzo dobrej kondycji finansowej znajduje się niecałe 38 proc. firm z tego sektora, a ponad 62 proc. - w słabej lub złej" - wskazano w opracowaniu.

Autorzy analizy podkreślili, że wśród przedstawicieli branży eventowej najmniej ucierpiały instytucje kulturalne.

"Liczbę działalności kulturalnych działających w Polsce szacuje się na blisko 26,5 tys. Ich kondycja finansowa prezentuje się nieźle - w ocenie Dun and Bradstreet aż 55,5 proc. jest w dobrej sytuacji finansowej, a 37,5 proc. w słabej. W bardzo złej kondycji finansowej jest niecałe 5 proc. podmiotów, a w bardzo dobrej 2 proc." - napisano.

Zdaniem firmy Advox za te wyniki odpowiada przeniesie działalności kulturalnej do internetu.

"89 proc. teatrów i instytucji muzycznych udostępniło spektakle w tej formie. Polacy raczej nie zaczęli preferować kultury online, jeśli mają możliwość korzystania z niej na żywo, ale z pewnością pozwoliła im ona na odkrycie miejsc i dzieł, które wcześniej nie były dla nich dostępne" - wyjaśniono.

Firma zwróciła uwagę również na sytuację branży fitness.

"Niemal 80 proc. podmiotów ma kłopoty finansowe - 63 proc. jest w słabej sytuacji a aż 16,4 proc. w bardzo złej" - wskazano. "Treningi online nawet w dobie pandemii stanowiły mniej niż 1 proc. obrotów firm. Przewiduje się, że ten sektor będzie potrzebował 5-7 lat, by odbudować się po pandemii" - wskazali analitycy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad połowa firm eventowych ma problemy finansowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA