PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad połowa chce zmienić pracę, mają dość. Fala odejść na horyzoncie

 • jk
 • 30 maj 2022 13:45

Ponad połowa kobiet planuje zmianę miejsca pracy w ciągu kolejnych dwóch lat - wynika z badania Deloitte. Powodem jest nasilający się stres w miejscu pracy oraz wypalenie zawodowe. Nie bez znaczenia są także przypadki zachowań dyskryminujących kobiety, które zdarzają się coraz częściej.

Ponad połowa chce zmienić pracę, mają dość. Fala odejść na horyzoncie
Jedynie 10 proc. badanych kobiet nie planuje zmiany pracy przez okres dłuższy niż pięć lat (Fot. Brooke Cagle/Unsplash)
REKLAMA
 • Przeprowadzone przez Deloitte badanie "Women @ Work 2022" pokazało niepokojące długoterminowe skutki pandemii. Wskaźniki stresu i doświadczenia nękania lub mikroagresji pozostają wysokie.
 • Co więcej, powszechne wypalenie i brak elastycznej pracy nadal utrudniają postęp we wspieraniu pracujących kobiet.
 • Zła informacja dla pracodawców jest taka, że ponad połowa kobiet planuje zmianę miejsca pracy w ciągu kolejnych dwóch lat.

Firma Deloitte przeprowadziła badanie "Women @ Work 2022" na grupie 5 tys. kobiet z 10 krajów (Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Niemcy, Indie, Japonia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, RPA). Aż 53 proc. z nich deklaruje, że ich poziom stresu wzrósł względem ubiegłego roku, a niemal połowa odczuwa wypalenie zawodowe.

Ponadto prawie połowa badanych kobiet oceniła stan swojego zdrowia psychicznego jako zły lub bardzo zły, a jedna trzecia respondentek była nieobecna w pracy z uwagi na takie problemy. Jednocześnie dla wielu są to kwestie nadal krępujące i jedynie 43 proc. jest skłonnych swobodnie o tym mówić w miejscu pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Liczba kobiet szukających nowej pracy wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem, a co dziesiąta przyznaje, że aktywnie poszukuje pracy. 40 proc. z nich wskazało na wypalenie zawodowe jako główny powód chęci zmiany pracy.

Kobiety chcą zmieniać pracę

Zła informacja dla pracodawców jest taka, że ponad połowa kobiet planuje zmianę miejsca pracy w ciągu kolejnych dwóch lat: najwięcej wśród kadry kierowniczej średniego szczebla i szeregowych pracowników, spośród których mniej niż jedna czwarta planuje pozostać w dotychczasowym miejscu pracy przez dłużej niż dwa lata. Jedynie 10 proc. badanych kobiet nie planuje zmiany pracy przez okres dłuższy niż pięć lat.

- Bardzo niepokojący jest odsetek kobiet, które przyznają się do podwyższonego poziomu stresu i poczucia wypalenia zawodowego. Wielu pracodawców ewidentnie nie radzi sobie z tym problemem. Nasze badanie pokazuje, że wypalenie zawodowe jest głównym powodem, dla którego kobiety szukają nowej pracy. Należy zwrócić uwagę, że aby ta sytuacja uległa poprawie, ważne jest podejmowanie działań wykraczających poza ustalone schematy, które powinny obejmować ogólny wellbeing zatrudnionych kobiet, efektywną elastyczność rozwiązań oraz kulturę organizacyjną opartą na szacunku i przeciwdziałaniu wykluczeniu - mówi Joanna Świerzyńska, talent partnerka w Deloitte.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Ponad połowa chce zmienić pracę, mają dość. Fala odejść na horyzoncie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Iwona 2022-06-01 14:41:31

  Najgorzej jest w handlu dziwiganie ciężkiego towaru praca ponad siły chamscy klienci potrafiący zmieszać kasjera z błotem i lecieć ma skargę .

 • jurek 2022-06-01 11:52:51

  Wmówili wam, że pracy nie należy zmieniać zbyt często, bo będziecie "skoczkami", że to psuje cv, a wy w to uwierzyliście. Tymczasem największym błędem pracownika jest tkwić długo w tym samym miejscu. Takich ludzi pracodawca ani nie ceni, ani nie szanuje. Nie zabiega o nich i nie konkuruje o nich z innymi. Tanio ich kupił więc też bez żalu rozstanie się z nimi. Wyrzuci jak stare buty. Takie są prawa rynku. Za kilkanaście miesięcy przechodzę na emeryturę. W swoim życiu zawodowym pracę zawsze bez żalu zmieniałem kilkanaście razy, utrzymując pracodawców w niepewności co do mojej osoby. Dlatego nigdy nie pozwalali sobie na zbyt wiele. Wierzcie lub nie, ale w ten sposób podwyżki zawsze dawałem sobie sam i nigdy nie zarabiałem mniej niż średnia krajowa. Polecam.

  • Dokladnie 2022-06-02 18:31:15

   O to, to. W samo sedno. Nie wolno się zasiedzieć w jednej pracy, zawsze szukać czegoś lepiej platnego i nigdy nie zastanawiać się nad decyzją. Coś wam powiem - jakby pracodawca mógł was zwolnić i zatrudnić kogoś 30% taniej, to nie trzymałby was ani dnia dłużej niż to konieczne, a pracownicy mają rozterki czy zmienić, bo może będzie gorzej - jak będzie gorzej to znów zmienisz, i znów zmienisz, i znów zmienisz - w CV wszystkim chwalić się nie trzeba, z tak mozna życ godnie.

 • Armen 2022-06-01 11:10:19

  Kobiety już na starcie są w uprzywilejowanej pozycji i jeszcze im źle 🤦‍♂️

 • Asia 2022-05-31 22:55:31

  Ja odchodzę z mBanku nigdy więcej pracy w bankowosci

 • Ewa 2022-05-31 22:52:22

  Najgorzej jest w bankach kobiety traktowane są jak niewolnice

  • Aleksandra Przyjemska 2022-06-02 15:17:32

   A co mają powiedzieć kobiety "pracujące "na produkcji. Obecnie " pracuję " od ponad miesiąca w zakładzie , na początku była to praca na 2 zmiany po 8 godzin i co 2 sobota, w czerwcu przeszli na 1 zmianę czyli ,dzień pracy kończy się po10 godzinach tyrania dodatkowo każda sobota pracująca, super Nie 🤬 Wychodzi na to że (...) na1,5 etatu 🤬

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA