PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad 90 proc. menedżerów widzi korzyści z tej zmiany. Firmy funkcjonują dużo sprawniej

  • Autor: AT
  • 5 lip 2021 10:38

Lockdown zredefiniował znane nam modele pracy i wymusił wprowadzenie wielu rozwiązań, które były niezbędne w czasie pracy z domu. Część tych zmian może być szansą na efektywne zarządzanie również po powrocie do wcześniejszego modelu. Jak zorganizować pracę na nowo i jakie lekcje można wyciągnąć z home office?

Ponad 90 proc. menedżerów widzi korzyści z tej zmiany. Firmy funkcjonują dużo sprawniej
91 proc. managerów dostrzega potencjał wynikający z cyfrowych usprawnień w organizacji pracy (fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Podczas lockdownu w wielu firmach konieczna była reorganizacja, żeby móc zapewnić łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów, przepływ pracy czy ustalić zasady zastępstw. Część tych zmian można wykorzystać po powrocie do wcześniejszego modelu.
  • Ważnym elementem organizacji pracy było zarządzanie zastępstwami, w sytuacji gdy np. rodzice musieli z powodów zamknięcia przedszkoli czy żłobków zaopiekować się dziećmi. Doświadczenia te warto przełożyć na sezon urlopowy.
  • Jednym ze sposobów ułatwienia pracy zdalnej było przeniesienie zasobów do chmury, tak aby zapewnić dostęp do potrzebnych plików w dowolnej lokalizacji.

Pandemia koronawirusa zmusiła wiele firm do przejścia w tryb pracy zdalnej, a to wymagało niekiedy szybkiej cyfryzacji i wdrożenia nowych procedur operacyjnych. Pracownicy dostosowali się do nowej sytuacji - 9 na 10 z nich deklaruje, że chciałoby pracować częściowo z domu także po zakończeniu pandemii. 67 proc. ocenia dodatkowo, że praca zdalna nie spowodowała u nich spadku efektywności. Tymczasem wiele firm myśli o powrocie do biur, przynajmniej w modelu hybrydowym.

Lockdown zredefiniował znane nam modele pracy i wymusił wprowadzenie wielu rozwiązań, które były niezbędne w czasie pracy z domu. W wielu firmach konieczna była reorganizacja, żeby móc zapewnić łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów, przepływ pracy czy ustalić zasady zastępstw na projektach. Część tych zmian może być szansą na efektywne zarządzanie również po powrocie do wcześniejszego modelu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Efektywne zarządzanie

Jednym z kluczowych wyzwań związanych z pandemią i organizacją pracy w trybie zdalnym było zadbanie o to, żeby zachować ciągłość pracy na projektach. Wymagało to sprawnej komunikacji między pracownikami i skutecznej kontroli managerów, którzy odpowiednio szybko reagują na wszelkie informacje o opóźnieniach, zmianach i postępach prac. Ważnym elementem organizacji pracy było zarządzanie zastępstwami, w sytuacji gdy np. rodzice musieli z powodów zamknięcia przedszkoli czy żłobków zaopiekować się dziećmi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 90 proc. menedżerów widzi korzyści z tej zmiany. Firmy funkcjonują dużo sprawniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA