×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ponad 250 tys. numerów PESEL dla obywateli Ukrainy

  • Autor: PAP/km
  • 23 mar 2022 15:43

Ponad 250 tys. obywateli Ukrainy otrzymało od 16 marca numer PESEL - podał w środę Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Dzięki PESEL-om Ukraińcy mogą w Polsce kontynuować naukę, podjąć pracę, a także korzystać z usług polskiej e-administracji - dodano.

Ponad 250 tys. numerów PESEL dla obywateli Ukrainy
Aktualna sytuacja na dworcu we Lwowie (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
REKLAMA

"Od środy 16 marca obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną, mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL. W ciągu pierwszego tygodnia nadano ich już ponad 250 tysięcy" - poinformowało w środę w komunikacie.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Jak podkreśla Cyfryzacja KPRM, dzięki PESEL-om Ukraińcy mogą w Polsce kontynuować naukę, podjąć pracę, a także korzystać ze wszystkich usług polskiej e-administracji.

Wniosek o nadanie numeru PESEL można wypełnić w dowolnym urzędzie gminy. Aby maksymalnie usprawnić cały proces, otwierane są punkty poza urzędami, umożliwiające sprawną obsługę obywateli Ukrainy. Jednym z takich miejsc jest Stadion Narodowy w Warszawie.

"Pierwszego dnia funkcjonowania punktu obsłużono tam ponad 1100 osób. Dzięki współpracy MSWiA oraz stołecznego samorządu udało się znacząco usprawnić proces nadawania PESEL-i. Do samorządów trafiły już 732 zestawy komputerowe i 258 dodatkowych skanerów odcisków palców tak, aby kolejne punkty mogły ruszyć jeszcze w tym tygodniu" - podkreślił cytowany w komunikacie sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Zobacz: Na Stadionie Narodowym ruszy największy punkt masowego nadawania numeru PESEL

Jak przekazano, od momentu rozpoczęcia procesu już prawie 100 tysięcy obywateli Ukrainy zdecydowało się na założenie swojego Profilu Zaufanego.

Cyfryzacja KPRM przypomniała, że numer PESEL jest dla wszystkich obywateli Ukrainy, którzy po 24 lutego uciekli z terenów Ukrainy i mieszkają w Polsce. Aby móc ubiegać się o przyznanie numeru PESEL wystarczy dokument ze zdjęciem, który potwierdza tożsamość uchodźcy. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się nadanie numeru na podstawie oświadczenia złożonego urzędnikowi.

Według informacji Straży Granicznej ze środy, od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,175 mln osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 250 tys. numerów PESEL dla obywateli Ukrainy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA