Zwiększenie aktywności badawczo-rozwojowej firm i jednostek badawczych z województwa pomorskiego to cel konkursu „Ekspansja na innowacje”, w którym można ubiegać się o dofinansowanie projektów. Pula środków w konkursie wynosi ponad 102 mln zł.

• Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) w Gdańsku poinformowała, że we wtorek (1 sierpnia) rozpoczyna się nabór wniosków firm i instytucji badawczych z Pomorza.
• Chodzi o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych oraz na tworzenie i rozwój infrastruktury związanej z badaniami i rozwojem (B+R).
Podano, że firmy i jednostki naukowe mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów dotyczących m.in. realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz procesów zabezpieczenia i ochrony własności intelektualnej dla własnych rozwiązań. W konkursie można ubiegać się też o dotację na realizację projektów badawczo-rozwojowych zmierzających do komercjalizacji wyników, realizowanych przez jednostki B+R we współpracy z przedsiębiorstwami.
Możliwe jest też otrzymanie wsparcia na tworzenie i rozwój infrastruktury służącej tworzeniu innowacyjnych produktów i usług, np. w zakresie laboratoriów specjalistycznych, działów B+R lub centrów badawczo-rozwojowych, zakupu aparatury badawczej, sprzętu I technologii.
Dyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej Jacek Zwolak podkreślił, że o dofinansowanie mogą ubiegać się nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), ale też duże firmy. W zależności od typu projektu, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w ewentualnych partnerstwach z innymi firmami, jednostkami naukowymi, szkołami wyższymi, izbami gospodarczymi czy klastrami zrzeszającymi przedsiębiorców oraz organizacjami pozarządowymi. Projekty realizowane w ramach partnerstw mają być preferowane.
Zwolak zaznaczył, że do konkursu mogą być zgłoszone tylko projekty dotyczące branż, które zostały wybrane jako Inteligentne Specjalizacje Pomorza (ISP). "Podstawowym kryterium dopuszczalności do konkursu jest wpisanie się projektu w branże ISP" - podkreślił.
W Pomorskiem za ISP zostały uznane branże: morska i logistyka, technologie informatyczne, energetyka i energooszczędność oraz branża medyczna, zwłaszcza w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych i starzenia się społeczeństwa.
Zwolak zachęca firmy i instytuty badawcze do ubiegania się o dofinansowanie. Powołując się na pierwszy tego typu konkurs, ogłoszony w ubiegłym roku, powiedział, że pomoc finansową otrzymał co trzeci aplikujący podmiot. Dla porównania podał, że w podobnych konkursach ogłaszanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ta szansa jest tylko ok. 10 procentowa.

KOMENTARZE (0)