×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pomorskie. Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nigdy nie było

Każdego miesiąca 2017 w województwie pomorskim przybywa 10 tys. wolnych miejsc pracy. Na liście najbardziej deficytowych zawodów znajdziemy m.in. wśród specjalistów branży technicznej, transportu i logistyki czy sektora farmaceutyczno-kosmetycznego.

Pomorskie. Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nigdy nie było
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Jak wynika z danych przesłanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, pomorski rynek pracy jest ściśle powiązany ze stanem gospodarki. 

• Region ma stabilną pozycję, co potwierdza 5. miejsce pod względem PKB. To przekłada się na coraz lepszą sytuację na pomorskim rynku pracy.

•  Efekt? To powstawanie nowych miejsc pracy, które pracodawcy zgłaszają do urzędu pracy. 

****

Okazuje się, że średnio każdego miesiąca 2017 roku na Pomorzu przybywało ponad 10 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Rekordową od chwili powstania województwa pomorskiego liczbę zgłoszonych ofert pracy odnotowano w sierpniu 2017 – 12,3 tys.

Na liście najczęściej poszukiwanych przez pracodawców pracowników znajdziemy robotników przemysłowych i rzemieślników, pracowników wykonujących prace proste oraz pracowników usług i sprzedawców. Rośnie tez też liczba nieobsadzonych miejsc pracy – pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich do swoich potrzeb pracowników, średnio na koniec każdego miesiąca ponad 7 tys. ofert zatrudnienia było niezrealizowanych.

Co ważne, brak pracowników jest szczególnie widoczny w najlepiej rozwijających się gałęziach gospodarki. Jak podaje pomorski WUP, brakuje m.in. specjalistów branży technicznej, pracowników transportu i logistyki oraz sektora farmaceutyczno-kosmetycznego. Deficyt występuje również w branżach tradycyjnych, m.in. w budownictwie, gospodarce morskiej oraz turystyce i gastronomii, w sektorach usług wspólnych oraz IT.

- Zwiększony popyt na pracę pozytywnie wpływa na aktywność zawodową Pomorzan - zaznaczają przedstawiciele samorządu. W liczbach prezentuje się to następująco: w II kwartale 2017 r. liczba aktywnych zawodowo w wieku 15 lat i więcej wyniosła 1052 tys., z tego 590 tys. – 56 proc. to mężczyźni, 463 tys. – 44 proc. to kobiety.

Dodatkowo na Pomorzu odnotowano największy w skali kraju skok w zakresie wzrostu liczby mieszkańców aktywnych zawodowo (w II kwartale 2017 r. w porównaniu do II kwartału 2012 r. wzrost osób aktywnych zawodowo w wieku 15 lat i więcej wynosił 17,9 proc., w kraju – 0,2 proc.). W regionie dynamicznie rośnie też liczba osób pracujących (w II kwartale br. Pracujących w wieku 15 lat i więcej było 1005 tys., z tego 561 tys. to mężczyźni, 444 tys. to kobiety).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomorskie. Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nigdy nie było

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA