PARTNERZY PORTALU

Pomorski Broker Eksportowy chwali się sukcesami: pomogli 600 firmom wejść na zagraniczne rynki

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 19 lip 2018 11:05

W ciągu dwóch lat Pomorski Broker eksportowy na pomoc firmom przeznaczył 4,5 mln zł. Chodzi m.in. o granty i dofinansowanie udziału w targach i zagranicznych misjach handlowych. Agencja Rozwoju Pomorza podsumowała dwa lata funkcjonowania nowatorskiego projektu gospodarczego.

Pomorski Broker Eksportowy chwali się sukcesami: pomogli 600 firmom wejść na zagraniczne rynki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Pomorski Broker Eksportowy to efekt podpisanej dwa lata temu umowy pomiędzy samorządem województwa pomorskiego a Agencja Rozwoju Pomorza (ARP).
  • Partnerami projektu są: Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pomorski Park naukowo-Technologiczny, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość oraz Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter i InvestGDA.
  • Przez dwa lata działalności Pomorski Broker Eksportowy pomógł wejść na zagraniczne rynki aż 600 firmom.

Pomorski Broker Eksportowy wspiera regionalne firmy w działalności na zagranicznych rynkach. Pomaga głównie małym i średnim przedsiębiorstwom.

– Wynik pomorskiego eksportu jest w miarę zadowalający. Małe i średnie przedsiębiorstwa mają w nim jednak zbyt mały udział. Pomorski Broker ma to zmienić – mówi Katarzyna Matuszak, dyrektor działu rozwoju Przedsiębiorczości ARP.

W 2017 roku zakończył się pierwszy konkurs grantów dla przedsiębiorców. 4,5 mln zł. zostało przekazanych 120 pomorskim firmom. –  Obecnie trwa nabór w drugim konkursie, w którym do podziału jest prawie 6,5 mln zł. Projekt będziemy realizować do 2023 roku – dodaje Matuszak.

Targi i misje gospodarcze na całym świecie

Już 51 firm wzięło udział  międzynarodowych wydarzeniach gospodarczych w ramach brokera eksportowego. Firmy wystawiają się pod wspólną marką województwa pomorskiego. Na wyjazdy można uzyskać dofinansowanie. Czasem pokrywa ono nawet 50 proc. kosztów.

Czytaj też: ARP będzie wspierać firmy we wdrażaniu innowacyjności

Przedsiębiorcy z branży stoczniowej i spożywczej wyjechali między innymi do Niemiec, Kanady, Chin czy Japonii. Jeszcze w 2018 roku planowana jest pomorska misja gospodarcza do Stanów Zjednoczonych i Kanady, w której uczestniczyć będą firmy telekomunikacyjne. Planowane jest również pomorskie stoisko branży farmaceutycznej i biotechnologii na targach w Hiszpanii. 

Broker dla wszystkich

Projekt skierowany jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Brokerzy bezpłatnie doradzają jak rozwinąć eksport. Co ważne, założenia projektu są elastyczne. – Nasz projekt stale się rozwija. Na spotkaniach przedsiębiorcy zgłaszają różne potrzeby, a my staramy się na nie reagować – zaznacza Matuszak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomorski Broker Eksportowy chwali się sukcesami: pomogli 600 firmom wejść na zagraniczne rynki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA