×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pomoc uchodźcom w ramach praktyk zawodowych?

  • Autor: PAP/JS
  • 30 maj 2017 21:32

Komisja Europejska przedstawiła propozycję dotyczącą Europejskiego Korpusu Solidarności, czyli projektu wolontariatu europejskiego, na który chce przeznaczyć w latach 2018-2020 ponad 340 mln euro.

Pomoc uchodźcom w ramach praktyk zawodowych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Działalność korpusu ma obejmować wiele dziedzin: edukację, ochronę zdrowia, integrację społeczną, pomoc przy dystrybucji żywności, budowę schronisk.

• To jedna z inicjatyw, która ma służyć zwalczaniu bezrobocia wśród młodych ludzi w UE i stworzeniu młodzieży lepszych szans zawodowych.

Dzięki tym środkom do końca dekady w korpusie będzie mogło wziąć udział 100 tys. młodych Europejczyków, którzy będą pomagać uchodźcom, osobom ubogim czy ofiarom klęsk żywiołowych.

"Europejski Korpus Solidarności to namacalny dowód solidarności na poziomie unijnym. Jego zasadniczym celem jest umożliwienie doświadczania solidarności młodym ludziom w Europie" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz ds. edukacji, kultury i sportu Tibor Navracsics.

Inauguracja przedsięwzięcia odbyła się już w grudniu 2016 r. Do tej pory uruchomiono osiem różnych programów oferujących wolontariaty, praktyki zawodowe lub miejsca pracy; zarejestrowało się ponad 30 tys. młodych ludzi, a pierwsi uczestnicy już zostali oddelegowani.

Teraz Komisja przedstawiła projekt, który ma dać Europejskiemu Korpusowi Solidarności jednolitą podstawę prawną, własny mechanizm finansowania i szerszy zestaw działań solidarnościowych.

Z informacji przedstawionych przez KE wynika, że w ramach korpusu możliwe będzie oddelegowanie na praktyki zawodowe na okres do 12 miesięcy (zwykle 2-6 miesięcy).

Możliwe będzie też zgłoszenie kolegialne do korpusu. W ramach zespołów wolontariuszy grupy złożone z 10-40 młodych osób z różnych krajów będą mogły działać wspólnie przez okres od 2 tygodni do 2 miesięcy.

Komisja chce też umożliwić przedstawianie i realizowanie przez wolontariuszy własnych koncepcji. Projekty solidarnościowe będą mogły być tworzone z inicjatywy małych grup składających się z co najmniej pięciu uczestników i realizowane przez nie na poziomie lokalnym przez okres 2-12 miesięcy.

Każdy podmiot publiczny lub prywatny może zgłaszać projekty w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Za ich wdrożenie ma być odpowiedzialna Komisja Europejska, krajowe agencje Erasmus+ w państwach członkowskich oraz Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pomoc uchodźcom w ramach praktyk zawodowych?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA