Polskim menadżerom brakuje wiele. Czego?

Siłą menedżerów zasiadających w polskich zarządach są kompetencje przywódcze przekładające się bezpośrednio na wyniki finansowe, a słabością umiejętności związane z budowaniem kapitału społecznego firmy i angażowaniem pracowników - wynika z badania Deloitte.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskim menadżerom brakuje wiele. Czego?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 lip 2014 12:26


- W nowej, pokryzysowej rzeczywistości zwiększają się wymagania stawiane członkom zarządów i rad nadzorczych. Oczekuje się od nich nie tylko wiedzy i zaangażowania w obszarze wyników finansowych, lecz także zrozumienia sytuacji firmy w szerokim kontekście biznesowym - mówi Iwona Georgijew, partner w Deloitte, liderka klubu SheXO.

- Światu potrzebni są przywódcy z umiejętnościami budowania stabilnej przyszłości firmy, przewodzenia zmianom, rozwijania talentów i charakteryzujący się elastycznością. Jest to trend globalny, który, jak pokazało nasze badanie "Kompetencje Przywódcze Nowych Liderów", uwidacznia się również w Polsce - dodaje.

W badaniu zostały uwzględnione dwie perspektywy: członków zarządów, którzy partycypują w codziennym zarządzaniu oraz członków rad nadzorczych, którzy pełnią przede wszystkim rolę strategiczną i kontrolną. W efekcie wyłoniono i zdefiniowano Model 10 Kompetencji Przywódczych. Wśród nich znalazły się:

- przyjmowanie szerokiej perspektywy
- perspektywa finansowa
- tworzenie i realizacja wizji
- elastyczność w działaniu
- przewodzenie zmianom
- nastawienie na wzrost wartości firmy
- budowanie efektywnych relacji
- rozwijanie talentów
- wywieranie wpływu
- budowanie firmy opartej na wartościach

Jak pokazało badanie Deloitte, prawie 90 proc. menedżerów wskazuje, że najważniejszymi kompetencjami dla członków zarządów jest przyjmowanie szerokiej perspektywy, przewodzenie zmianom i umiejętne patrzenie na firmę z perspektywy finansowej. Są to z pewnością umiejętności, które w czasach kryzysu menedżerowie musieli intensywnie rozwijać. Podobna była ocena Polaków, którzy wzięli udział w ogólnopolskim badaniu.

Uznali oni za kluczowe kompetencje o charakterze strategicznym, zakładające rozumienie sytuacji firmy w szerokim kontekście biznesowym. Siłą menedżerów zasiadających w polskich zarządach są kompetencje przywódcze przekładające się bezpośrednio na wyniki finansowe, a słabością umiejętności związane z budowaniem kapitału społecznego firmy i angażowaniem pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.