Polskie pokolenie Y potrzebuje więcej stabilności i konkretów niż ich zachodni koledzy

Polacy z pokolenia Y cenią sobie balans między życiem zawodowym a prywatnym. Na wysokich zarobkach i stabilności zależy im bardziej niż rówieśnikom z Zachodu, bardziej też cenią zdecydowanego i konkretnego szefa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskie pokolenie Y potrzebuje więcej stabilności i konkretów niż ich zachodni koledzy

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire

16 gru 2015 9:04


Pokolenie Y to osoby między 18. a 30. rokiem życia, które dość niedługo przebywają na rynku pracy i z reguły mają problem z jej uzyskaniem. Polscy przedstawiciele generacji Y szczególną wagę przykładają do wysokości pensji i stabilności zatrudnienia.

Ich rówieśnicy z Europy Zachodniej mają swobodniejsze podejście do pracy, którą często zmieniają. Różnica wynika z poziomu bezrobocia wśród młodych, które w Polsce jest wyższe. Dlatego też ponad połowa Y-ów w Polsce myśli o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej w przyszłości.

– Co do sposobu zarządzania w pracy, Polacy z pokolenia Y cenią sobie szefa zdecydowanego i konkretnego, ponieważ potrzebują jasno określonych obowiązków i wyznaczonych ram, w których są w stanie odnieść sukces – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający Hays Poland.

Stanowi to kontrast wobec oczekiwań młodych ludzi z krajów zachodnich. Oni wolą szefa kolegę – elastycznego i spokojnego. Tym, czego sami pracodawcy mogą nauczyć się od osób z pokolenia Y, jest przede wszystkim wykorzystywanie nowej technologii w codziennej komunikacji biznesowej.

Przedstawiciele pokolenia Y decydują się na różne formy zatrudnienia. Pracują na kilku etatach, parę dni w tygodniu, w weekendy albo po godzinach. Często prowadzą też własną działalność gospodarczą. Nie przejmują się przy tym problemem emerytury.

– Dyskusja w sprawie emerytur, która toczy się dzisiaj, za 30 lat nie będzie miała racji bytu. Praca będzie elastyczna i rozumiana zupełnie inaczej niż obecnie – podkreśla ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.