PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polskie firmy śpią na pieniądzach?

Zgodnie z danymi KNF od września minionego roku depozyty przedsiębiorstw utrzymują wartość powyżej 250 mld zł. Na koniec 2016 r. ich poziom sięgnął 275 mld zł, co stanowi rekord w najnowszej historii naszego kraju.

Polskie firmy śpią na pieniądzach?
NBP już w trzecim kwartale 2016 r. podał, że wskaźnik informujący o odsetku firm płynnych osiągnął (po raz kolejny) historycznie wysoki poziom Fot. Shutterstock
REKLAMA

W kwietniu GUS podał, że wynik finansowy netto przedsiębiorstw zatrudniających 50 i więcej osób w 2016 r. był aż o 21,3 proc. wyższy niż w 2015 r. Zysk netto wykazało 81,5 proc. przedsiębiorstw.

NBP już w trzecim kwartale 2016 r. podał, że wskaźnik informujący o odsetku firm płynnych osiągnął (po raz kolejny) historycznie wysoki poziom. Tak dobre wyniki polskich firm są konsekwencją m.in. spowolnienia w inwestycjach, które w 2016 r. spadły o 13,2 proc. w porównaniu do roku poprzednie i częściowo wynikały z zastoju w wydawaniu unijnych euro z perspektywy 2014-2020.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdaniem ekspertów Banku Zachodniego WBK, właśnie z powodu tego nadmiaru gotówki kolejnych kilka miesięcy będzie dla korporacji okresem wyzwań w zarządzaniu wolnymi środkami. Oprocentowanie lokat, nawet dla dużych firm, które na ogół negocjują swoje warunki, jest bowiem na całym rynku bardzo niskie, co wynika przede wszystkim z historycznie niskich stóp procentowych. W połączeniu z rosnącą inflacją powodują one, że realne stopy zwrotu na lokatach są dziś ujemne. Co więcej, na podwyżki ze strony Rady Polityki Pieniężnej nie można raczej liczyć przed końcem 2018 r.

Ekonomiści Banku Zachodniego WBK przewidują, że pieniądze na inwestycje będą polskim firmom potrzebne w drugiej połowie roku. – Powrót inwestycji jest spodziewany, ale minie dłuższa chwila zanim plany i wstępne zainteresowanie zamienią się w decyzje i projekty a firmy będą mieć realną potrzebę sięgnięcia po pieniądze – mówi Marcin Luziński, ekonomista BZ WBK.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie firmy śpią na pieniądzach?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA