×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polskie firmy są gotowe na zwinne zarządzanie?

  • Justyna Koc
    jk
  • 2 kwi 2019 20:30

Metodyka Agile staje się standardem zarządzania projektami w firmach na całym świecie, także w Polsce. Szlaki dla niej przecierały firmy IT. Dziś metodyka ta przyjmuje się także w branży telekomunikacyjnej, reklamowej, finansowej czy w przemyśle.

Polskie firmy są gotowe na zwinne zarządzanie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Coraz więcej organizacji zmienia swoje struktury i procesy, aby móc pracować w „zwinny” sposób.
  • Aż 79 proc. respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez CollabNet i VersionOne przyznało, że przynajmniej jeden zespół wewnątrz struktury ich firm pracował w systemie Agile.
  • Badania pokazują, że dzięki wdrożeniu systemu Agile produktywność zespołu może wzrosnąć nawet o 61 proc.

Głównym powodem stworzenia metodyki zwinnej była potrzeba zmiany dotychczasowego systemu kaskadowego wytwarzania oprogramowania (tzw. Waterfall). W tym klasycznym podejściu do zarządzania projektem IT prace trwały bardzo długo, nierzadko wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Co więcej, produkt dostarczony do klienta często okazywał się być nieadekwatny do oczekiwań, jak również rzeczywistości biznesowej w momencie jego ukończenia. Kolejne kroki wiązały się z dodatkowymi kosztami, co finalnie równało się ze stratą dla zamawiającego.

Agile z kolei nie tylko zmian się nie boi, ale na nich właśnie się opiera. Dzięki systemowi krótkich etapów (tzw. „sprintów”), co pewien czas dostarczany jest niewielki fragment działającego produktu, który jest następnie akceptowany i wdrażany.

- Sprinty pozwalają zespołowi, a także klientowi, na bieżące śledzenie postępów, testowanie produktu i wyłapywanie błędów, a także na odkrywanie nowych wymagań na zasadzie „sprzężenia zwrotnego”. W systemie kaskadowym takiej możliwości nie było. Praca nie dzieliła się na małe etapy, przez co klient otrzymywał gotowy produkt, z pominięciem fazy testów poszczególnych jego części składowych, w oparciu o wymagania spisane na samym początku projektu - wyjaśnia Marcin Dąbrowski, CIO w ITmagination.

Agile w branżach

Najważniejszym czynnikiem dla firm dostarczających usługi w systemie metodyki zwinnej z pewnością jest zadowolenie klientów, które także ciągle się zwiększa. Aż 79 proc. respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez CollabNet i VersionOne przyznało, że przynajmniej jeden zespół wewnątrz struktury ich firm pracował w systemie Agile.

Uzyskane odpowiedzi pokazały, że zwinne zarządzanie projektami nadal wygrywa wśród firm związanych z technologiami - to aż 24 proc. Na drugim miejscu uplasowały się marki związane z usługami finansowymi - 17 proc. Na trzecim miejscu (9 proc.) znalazły się usługi profesjonalne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie firmy są gotowe na zwinne zarządzanie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA