Polskie spółki nie obawiają się technologii chmury obliczeniowej, a ułatwiony dostęp do tych narzędzi jest szansą dla naszego rynku, na którym dominują przedsiębiorstwa z sektora MŚP - uważa główny architekt Amazon Web Services Glenn Gore.

Rozmowa odbyła się w kuluarach AWS Summit w Warszawie. Cykliczne spotkania w wielu krajach świata zrzeszają specjalistów branżowych i klientów biznesowych zainteresowanych zagadnieniami chmury obliczeniowej oraz usługami zapewnianymi przez Amazon Web Services. W tym roku po raz pierwszy konferencja odbyła się w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.
- Polskie firmy nie obawiają się chmury - są zainteresowane platformą, a rozwiązania te stają się coraz popularniejsze. Wystarczy spojrzeć na AWS Summit w Warszawie - to pierwsze takie wydarzenie w tej części świata, a frekwencja jest bardzo dobra - wskazał główny architekt Amazon Web Services Glenn Gore.
- W Polce istnieje kilka dużych marek, ale rynek w dużej mierze opiera się na małych i średnich przedsiębiorstwach. AWS demokratyzuje dostęp do technologii chmurowej, sprawiając, że rozwiązania jeszcze parę lat temu zarezerwowane dla ogromnych koncernów dostępne są dla każdej firmy, która chce je wykorzystać. To jedna z największych szans dla lokalnego rynku - dynamiczne środowisko mniejszych podmiotów w połączeniu z rozwiązaniami, których nie powstydziłaby się Dolina Krzemowa - przekonywał.
Z rozwiązań AWS korzystają już Polskie Linie Lotnicze LOT, które zarządzają w ten sposób systemem internetowej rezerwacji biletów. Do tworzenia mobilnych gier wideo środowisko to wykorzystuje także rodzime studio deweloperskie Vivid Games. Gry z seria "Real Boxing" autorstwa firmy zostały pobrane już ponad 60 mln razy.
- Uważam, że najlepszym wskaźnikiem rozwoju wykorzystania chmury jest rosnący apetyt deweloperów na nowe rozwiązania, chęć wykorzystania ich w praktyce w programach i aplikacjach, które tworzą. Mogę stwierdzić, że Polska oraz inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej zdecydowanie w tym przodują. Swoje rozwiązania w AWS zaprezentowali dziś polska Applica.AI, czeski Moneta Money Bank, wydawca Ringier Axel Springer - to są projekty, które inne regiony z chęcią by podchwyciły - ocenił główny architekt AWS.
- Czasami pomysły na użycie naszej technologii potrafią być zaskakujące, np. sposoby, na jakie wykorzystuje je Formuła 1. Najczęściej myślimy, że w wyścigach Grand Prix decydującym elementem są umiejętności i doświadczenie kierowcy. Wskazano mi jednak, że kierowcy startujący na torach robią się coraz młodsi z powodu wykorzystania gier i technologii w sporcie. Dzięki Amazon Web Services zespoły F1 wykorzystują uczenie maszynowe, by monitorować przebieg wyścigu w czasie rzeczywistym i precyzyjne obliczyć szanse na wyprzedzenie rywala na zakręcie czy wskazać optymalny czas na pit stop - zaznaczył Gore.


KOMENTARZE (0)