×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polskie firmy będą mogły pomóc Ukrainie

  • Autor: PAP/RAF
  • 30 kwi 2022 10:02

Problemy polskich przedsiębiorców na skutek wojny w Ukrainie dotyczą obecnie dostaw żelaza, stali, olei spożywczych - powiedziała Milena Leonowicz z resortu rozwoju i technologii. Dodała, że w odbudowie tamtejszej gospodarki będą mogły pomóc firmy z różnych branż.

Polskie firmy będą mogły pomóc Ukrainie
(Fot. unsplash.com)
REKLAMA
  • Leonowicz wyraziła nadzieję, że polscy przedsiębiorcy wezmą aktywny udział w odbudowie ukraińskiej gospodarki.
  • - Obecnie przygotowywane są programy dotyczące odbudowy Ukrainy.
  • Także w MRiT zaczęliśmy już prace koncepcyjne, których celem jest analiza możliwości włączenia polskich firm w ten proces - poinformowała ekspertka.

Jak powiedziała Milena Leonowicz z departamentu handlu i współpracy międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wymiana handlowa między Polską a Ukrainą była w 2021 r. na rekordowym poziomie. - Obroty handlowe wzrosły o 40 proc. w stosunku do roku poprzedniego i wyniosły ponad 12,5 mld dol. - wskazała.

Odnotowano szczególnie duży wzrost importu. - Głównie były to towary takie jak rudy żelaza, stal, ale też artykuły rolno-spożywcze - wymieniła.

Leonowicz zwróciła uwagę, że rozwijały się też bezpośrednie inwestycje polskie na Ukrainie. - Także w tym zakresie notowaliśmy duże wzrosty - powiedziała.

Według niej wojna będzie miała wpływ na tegoroczne wyniki wymiany handlowej między Polską a Ukrainą. Zastrzegła jednak, że dane, którymi dysponuje resort, nie biorą jeszcze pod uwagę konsekwencji wybuchu wojny. Zostaną one uwzględnione w statystykach dopiero w najbliższych miesiącach.

Czytaj też: Więcej ofert pracy i wyższe wynagrodzenia w IT

- Wojna w Ukrainie oddziałuje zarówno na polski eksport, jak i import. Już teraz przedsiębiorcy zgłaszają niedogodności związane z zerwanymi łańcuchami dostaw. Dlatego już teraz szukamy na światowych rynkach możliwości zastąpienia poszczególnych produktów - wskazała.

Leonowicz wyraziła nadzieję, że polscy przedsiębiorcy wezmą aktywny udział w odbudowie ukraińskiej gospodarki. - Obecnie przygotowywane są programy dotyczące odbudowy Ukrainy. Także w MRiT zaczęliśmy już prace koncepcyjne, których celem jest analiza możliwości włączenia polskich firm w ten proces - poinformowała ekspertka.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie firmy będą mogły pomóc Ukrainie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA