Polskich menedżerów w globalnych koncernach wciąż mało

- Żaden Polak nie zajmuje topowego stanowiska w międzynarodowym koncernie, więc nie zachwycajmy się tym, jacy to jesteśmy dobrzy – powiedział Grzegorz Górski, prezes GSEP i szef GDF Suez Energy w Europie Centralnej i Wschodniej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskich menedżerów w globalnych koncernach wciąż mało

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

8 maj 2014 14:12


Jak pokazują badania, w Stanach Zjednoczonych 97,7 proc. prezesów największych firm to Amerykanie, 91 proc. prezesów włoskich firm to Włosi, a 85 proc. francuskich to Francuzi.

Nie oznacza to jednak, że Polacy nie pną się wysoko po szczeblach kariery w zagranicznych koncernach. Przykładem chociażby Beata Stelmach - prezes GE w Polsce i krajach nadbałtyckich, Roman Wieczorek - wiceprezes Skanska AB Sztokholm czy Rafał Wyszomirski - wiceprezes ds. globalnych w Nexteer Automotive.

Takich menedżerów jest jednak w Polsce wciąż bardzo mało.

- Porównajmy się do takiego narodu jak Holendrzy - jest ich mniej, niż nas, a w strukturach międzynarodowych o wiele więcej - wskazał Górski. - Nie zachłyśnijmy się więc tym, jacy dobrzy jesteśmy, bo to najprostsza droga do tego, aby dobrym nie być - dodał.

Co stoi na przeszkodzie, aby grono polskich menedżerów na stanowiskach zarządzających w globalnych firmach było większe? Eksperci wskazują, że wciąż dużą barierą jest znajomość języka obcego, oraz wrodzona, czasem przesadna skromność Polaków, która nie pozwala im promować się w strukturach firm.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Polacy w globalnych strukturach biznesowych i administracyjnych", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ajatollah 2014-05-09 15:07:58

Wg. mnie sprawa jest prosta. Zacząć trzeba od tworzenia własnych firm. To naturalne że swoi trzymają swoich z malym wyjątkiem w kierunku Indii.