Polski pracownik jest tani i wykształcony. To przyciąga inwestorów

W raporcie PAIiIZ, EY, HAYS i JLL przedstawiono największe zalety przyciągające inwestorów zagranicznych do Polski. Wśród nich znajduje się kapitał ludzki, w tym niskie koszty siły roboczej i jej wysokie kwalifikacje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polski pracownik jest tani i wykształcony. To przyciąga inwestorów

PODZIEL SIĘ


Autor: em

18 lut 2016 16:36


Raport "Made in Poland. Przewodnik inwestycyjny dla sektora produkcyjnego" na rok 2016 ogłoszono w czwartek (18 lutego) w Warszawie. Przedstawia kluczowe z punktu widzenia inwestora zagranicznego czynniki, takie jak wskaźniki z rynków pracy i nieruchomości magazynowo-przemysłowych, formy pomocy publicznej oraz procedury uruchamiania i prowadzenia działalności.

Według ankiety przeprowadzonej wśród inwestorów zagranicznych przez PAIiIZ (we współpracy z Grant Thornton i HSBC) we wrześniu i październiku 2015 roku, 98% ankietowanych firm jest zadowolona z inwestycji w Polsce i zainwestowałaby tu ponownie. Inwestorzy zapytani jak oceniają klimat dla biznesu w skali od 1 (bardzo zły) do 5 (bardzo dobry), ocenili Polskę na 3.7 punktów – jest to najwyższy wynik od 2007 roku, kiedy to przeprowadzono badania po raz pierwszy.

W opinii Prezesa PAIiIZ Sławomira Majmana, Polska jest solidnym, rozwiniętym i przewidywalnym rynkiem. Szef PAIiIZ zwraca uwagę, że przyszłość to inwestycje związane z wysoko wykwalifikowanymi pracownikami i technologiami.

- Od lat głównym parametrem inwestowania w Polsce są stabilność i jakość kadr. Stawiamy na biznes intelektualny. Standardem naszych inwestycji stają się centra nowoczesnych usług biznesu, inwestycje badawczo - rozwojowe i nowoczesne zakłady przemysłowe - zaznacza Prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Karolina Szyndler z firmy rekrutacyjnej HAYS Poland podkreśliła, że polski rynek z perspektywy inwestorów wygląda bardzo zachęcająco: koszty pracy są dwukrotnie niższe niż w innych regionach, należą do najniższych w Europie, a jednocześnie w Polsce rosną wolniej niż w Rumunii i Bułgarii.

Wskazała też, że coraz więcej studentów i uczniów decyduje się na kształcenie techniczne, co sprzyja potrzebom inwestorów. Dodatkowo - oprócz kompetencji i wiedzy - polscy pracownicy znają co najmniej jeden język obcy: angielski, niemiecki albo francuski - mówiła.

Prezes Majman odnosząc się do kosztów pracy zauważył, iż niepokojące jest, że wydajność pracy w Polsce rośnie znacznie szybciej, niż płace. Nie zgodził się też ze stwierdzeniem, iż koszty pracy nadal odgrywają tak dużą rolę przy lokowaniu inwestycji w Polsce.

W raporcie wyszczególniono też inne zalety przyciągające inwestorów zagranicznych do Polski. Wśród nich jest atrakcyjne położenie geograficzne, wsparcie publiczne oraz dostępność nieruchomości pod inwestycje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.