×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polski Nowy Ład na rynku pracy. Czy recepta PiS się sprawdzi?

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 16 mar 2021 0:01

"Uczciwa praca - godna płaca" oraz "Złota jesień życia" to dwa elementy odnoszące się do rynku pracy, które znalazły się w nowym programie Prawa i Sprawiedliwości.

Polski Nowy Ład na rynku pracy. Czy recepta PiS się sprawdzi?
Według Jarosława Kaczyńskiego rządowy plan "pozwoli Polsce rozwijać się jeszcze szybciej" (Fot. PTWP)
REKLAMA
 • Prawo i Sprawiedliwość podało założenia nowego programu, na którym ma oprzeć się odbudowywanie gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem.
 • Polski Nowy Ład ma objąć 10 obszarów tematycznych - od zdrowia, przez rynek pracy, rolnictwo, rozwój gospodarczy, cyfryzację i edukację, aż po czas emerytury.
 • Szczegóły poznamy w sobotę 20 marca. Zapytaliśmy ekspertów, co sądzą o zaproponowanych - jeszcze nieoficjalnie - rozwiązaniach. 

- Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że mamy dobry plan dla Polski. Potrafimy go skutecznie realizować. Dotrzymujemy słowa - w spocie zapowiadającym "Polski Nowy Ład" mówi Jarosław Kaczyński, prezes PIS.

Dalej głos zabiera premier Mateusz Morawiecki, który podkreśla, że pandemia pokrzyżowała im możliwość realizacji tegoż planu. - W czasie pandemii musieliśmy ten plan zmienić. Najważniejsza jest walka o zdrowie i życie Polaków. Uratowaliśmy 5 milionów miejsc pracy, przeznaczając około 200 miliardów złotych - wyliczał premier, a Jarosław Kaczyński kontynuował: - Myślimy już o przyszłości, dlatego przygotowaliśmy kompleksowy program, który pozwoli Polsce rozwijać się jeszcze szybciej, a Polakom zapewni dobrze płatne miejsca pracy.

Rynek pracy w Nowym Ładzie

W programie ważne miejsce odgrywają kwestie związane z odbudową rynku pracy. Mimo że po roku od wybuchu pandemii stopa bezrobocia jest w Polsce jedną z najniższych w Europie, to liczba osób, które straciły pracę, możemy liczyć w setkach tysięcy. W Urzędach Pracy zarejestrowanych jest 1 mln 100 tys. osób, z czego w czasie pandemii pracę straciło ponad 170 tys. osób. Na tym nie koniec - kolejnym tysiącom pracowników pogorszyły się warunki pracy. W prawie 29 tys. przedsiębiorstw zawarto porozumienia między pracodawcami a stroną związkową czy przedstawicielami pracodawców, co w praktyce oznacza, że pracownikom np. zmniejszono wynagrodzenie czy godziny pracy.

Kwestie związane z rynkiem pracy rząd przedstawił w dwóch punktach Ładu. To "Uczciwa praca - godna płaca" oraz "Złota jesień życia". Jakie dokładnie skrywają rozwiązania, dowiemy się dopiero w najbliższą sobotę. Rząd 20 marca planuje przedstawić szczegóły Nowego Ładu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Polski Nowy Ład na rynku pracy. Czy recepta PiS się sprawdzi?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • mimi 2021-06-13 08:13:31

  "Uczciwa praca - godna płaca" oraz "Złota jesień życia" Hasła jak w czasach PRL-u.

 • Emerytka 2021-05-04 09:59:44

  Żeby zachęcać osoby 60+ do pozostania na rynku pracy, to najpierw trzeba dać tę pracę

  • spółdzielca 2021-05-14 15:04:26

   w spółdzielni w której pracowałam zostały na etatach tylko członkinie Rad Nadzorczych ,które pomagają w wyborach i chronią Prezesa w "przejadaniu" majątku

 • * 2021-03-16 17:17:50

  A za co Matołuszu?

 • Matołusz 2021-03-16 14:12:15

  a KTO ma za to wszystko zapłacić?

 • ABC i d 2021-03-16 13:18:47

  Nowy ład to praca aż do śmierci. W ubiegłym roku ubyło 40 tyś rencistów , ZUS chwali się tym ilu to ozdrowił. Po 60 to z człowieka pozostał wrak ale takich ludzi to eksploatują do końca, jak zdechniesz będzie więcej na plusy.

  • huhuhu 2021-03-16 13:42:26

   40 000 zł na 1 miejsce pracy? gdzie jest ta kasa? Premier podał że ywdał 200 mld na 5 mln miejsc pracy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA