Polski lider biznesu: Zaczynał na etacie, w wieku 32 lat, bez wykształcenia ekonomicznego

• Statystyczny lider polskiego biznesu ma 58 lat, zaczynał od pracy na etacie, a własną działalność gospodarczą rozpoczynał będąc 32-latkiem - wynika z raportu Grant Thornton i HSBC.
• Większość liderów zaczynała od zera, tj. od przysłowiowego garażu. Dziś aż 94 proc. z nich rozwija firmę również na rynkach zagranicznych.
• Wykształcenie ekonomiczne? Posiada je tylko co czwarty z polskich liderów biznesowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polski lider biznesu: Zaczynał na etacie, w wieku 32 lat, bez wykształcenia ekonomicznego

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

21 kwi 2016 14:27


Pokolenie polskich przedsiębiorców, którzy wyrośli na zmianach ustrojowych, powoli osiąga wiek emerytalny.

- Początek historii jest zwykle podobny: rozpoczynałem w garażu, zaczynałem od straganu, pierwsza maszyna pozyskana z demobilu psuła się każdego dnia. Obecne pokolenie przedsiębiorców to w znakomitej większości pokolenie biznesowych pionierów. Nic nie dostali, wszystko wywalczyli - komentuje Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton.

Źródło: Grant Thornton Źródło: Grant Thornton

Wykształcenie

Filozof prowadzący handel części samochodowych czy elektromechanik - producent zdrowej żywności to autentyczne przykłady karier polskich liderów. Wygląda na to, że nie trzeba kończyć ekonomicznych szkół, aby być skutecznym przywódcą.

Źródło: Grant Thornton Źródło: Grant Thornton

- Wykształcenie ekonomiczne posiada tylko co czwarty z polskich liderów biznesowych, zarządzających największymi firmami w kraju. Co więcej, zdobywali je zwykle już w trakcie prowadzenia działalności. Natomiast aż 60 proc. spośród właścicieli największych firm w naszym kraju to absolwenci ścisłych, technicznych lub medycznych kierunków studiów. W tej grupie największy jest odsetek osób, które prowadzą biznes w branży związanej ze zdobytym wykształceniem (aż 68 proc.) - czytamy w raporcie.

Początek działalności

Statystyczny polski lider biznesowy ma 58 lat, a własną działalność biznesową rozpoczął w 32. roku życia, po średnio siedmiu latach przepracowanych jako pracownik najemny.

Czytaj też: Startowali od zera, teraz są liderami polskiego biznesu

Według autorów, nieprzypadkowo średnia długość kariery polskiego przedsiębiorcy (26 lat) jest porównywalna z czasem istnienia rynku w Polsce. Początki okresu transformacji gospodarczo-ustrojowej, były bardzo dobrym czasem na zakładanie działalności gospodarczej. 54 proc. firm otworzyło biznes w latach 1989-1996.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.