PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polski Instytut Ekonomiczny: Estoński CIT pozytywnie wpływa na kondycję firm

  • Autor: PAP/AT
  • 20 lis 2019 12:56

Estoński CIT pozytywnie wpływa na poziom inwestycji i kapitału własnego firm, ich płynność finansową i produktywność, co przekłada się na wyższe tempo wzrostu gospodarczego - informuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie.

Polski Instytut Ekonomiczny: Estoński CIT pozytywnie wpływa na kondycję firm
Adobe Stock
REKLAMA
  • Premier Mateusz Morawiecki podczas expose powiedział, że rząd wprowadzi tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm.
  • Z punktu widzenia finansów przedsiębiorstw, estoński CIT pozytywnie wpływa przede wszystkim na poziom inwestycji i kapitału własnego przedsiębiorstw, ich płynność finansową i produktywność - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.
  • Efekt ten jest szczególnie silny w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a mniej dostrzegalny w przypadku największych podmiotów - wyjaśnił instytut.

Premier Mateusz Morawiecki mówił we wtorek (20 listopada) w Sejmie podczas expose, że jego rząd wprowadzi tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. Tłumaczył, że to wsparcie w reinwestycji zysku i ułatwienie finansowania własnego dla małych firm, które bardzo potrzebują zastrzyku kapitału. Szef rządu poinformował, że zmiana zostanie wdrożona prawdopodobnie w drugiej połowie 2020 r. lub od 2021 r. "Trzeba to dobrze dopracować" - zaznaczył szef rząd.

Analiza estońskiego CIT-u znalazła się w "Tygodniku Gospodarczym PIE". Instytut informuje, że Estonia dokładnie 20 lat temu zrewolucjonizowała swój system podatkowy radykalnie zachęcając przedsiębiorstwa do inwestycji. Nad zmianami pracowali amerykańscy doradcy w ramach projektu finansowanego z USAID.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Z punktu widzenia finansów przedsiębiorstw, estoński CIT pozytywnie wpływa przede wszystkim na poziom inwestycji i kapitału własnego przedsiębiorstw, ich płynność finansową i produktywność. Efekt ten jest szczególnie silny w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a mniej dostrzegalny w przypadku największych podmiotów" - wyjaśnia instytut.

Według PIE wysoki poziom kapitałów własnych i rezerwy kapitałowej przedsiębiorstw osłabia negatywne skutki kryzysów finansowych, co można było dostrzec w trakcie ostatniego pogorszenia koniunktury gospodarczej. "Pozytywny wpływ estońskiego podatku CIT na kondycję przedsiębiorstw przekłada się na wyższe tempo wzrostu gospodarczego" - uważa instytut.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polski Instytut Ekonomiczny: Estoński CIT pozytywnie wpływa na kondycję firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA