Blisko 2 mld zł nakładów inwestycyjnych zadeklarowały firmy, które w tym roku otrzymały decyzje o przyznaniu ulg podatkowych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w woj. małopolskim. Zamierzają one utworzyć 817 miejsc pracy. W sumie w tym roku wydano 36 takich decyzji.

- Wśród przedsiębiorców, którzy w Małopolsce korzystają ze Strefy ponad 60 proc. stanowią małe i średnie firmy.
- Wśród inwestycji dominują nadal branże tradycyjne: przemysł motoryzacyjny i produkcji środków transportu oraz sektor spożywczy.
- Krakowski Park Technologiczny, który wcześniej zarządzał specjalną strefą ekonomiczną, w tej chwili przejął obowiązki zarządzania Polską Strefą Inwestycji na terenie województwa małopolskiego i powiatu jędrzejowskiego i wydaje decyzje o wsparciu dla inwestorów na tych obszarach.
Decyzje zezwalające na działalność w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydaje zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego, który zarządza tamtejszą specjalną strefą ekonomiczną.
- Mimo początkowych obaw związanych z kryteriami jakościowymi i ilościowymi okazuje się, że nowy program wspierania inwestycji działa i przynosi duże efekty. Tylko w tym roku w Małopolsce Krakowski Park Technologiczny wydał 36 decyzji o wsparciu - poinformował w czwartek prezes KPT Wojciech Przybylski.
Jak wskazują przedstawiciele KPT, wśród przedsiębiorców, którzy w Małopolsce korzystają ze Strefy ponad 60 proc. stanowią małe i średnie firmy. 30 decyzji otrzymały polskie przedsiębiorstwa.
- Cieszymy się, że szansę na rozwój dostrzegają także małe i średnie przedsiębiorstwa - stanowią większość inwestujących w ramach PSI firm. Staramy się uświadamiać naszym przedsiębiorcom, że naprawdę Strefa jest otwarta na różne projekty i firmy - wskazał Przybylski.
- Warto również zauważyć, że 23 decyzje to reinwestycje - oznacza to, że firmy dostrzegły korzyści w nowej ustawie, a PSI stała się impulsem do dalszego rozwoju - zaznaczył.
Krystyna Sadowska, dyrektor działu obsługi inwestora w KPT przewiduje, że do końca roku spółka wyda w sumie ok. 50 decyzji.

KOMENTARZE (0)