×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska starzeje się w błyskawicznym tempie. Jesteśmy w światowej czołówce

  • km
  • 18 wrz 2023 17:45

Emerytów lub tych, którzy przejdą w najbliższym czasie na emeryturę jest już na całym świecie ponad ćwierć miliarda. "Prędzej czy później system emerytalny będzie musiał zostać albo zmieniony, albo emerytury staną się głodowe" - pisze Business Insider Polska.

Polska starzeje się w błyskawicznym tempie. Jesteśmy w światowej czołówce
Od 2011 do 2021 roku, liczba Polaków w wieku 65+ wzrosła o prawie 2 mln (fot. Marjan Blan/Unsplash)
REKLAMA

Według najnowszego dostępnego raportu ONZ z aktualizacją danych na lipiec 2021 r. (aktualizowany raz na dwa lata) na świecie żyło 761 mln osób w wieku 65+. To o 214 mln więcej niż 2011 roku (+39 proc.). Taki wiek ma już prawie co dziesiąty mieszkaniec globu.

Polska jest w gronie krajów, które starzeją się najszybciej na świecie. "Według tego zestawienia ze wskaźnikiem 18,8 proc. udziału osób 65+ w społeczeństwie (po półtora roku od tych danych udział wzrósł do 19,5 proc.) zajmujemy 39. miejsce na 236 krajów monitorowanych przez ONZ, z tym że wyłączając kraje "mikro" (takie jak: Bermudy, Monako, Gibraltar czy Liechtenstein) to już 28. pozycja" - czytamy w  Business Insider Polska.

Jak wylicza portal, od 2011 do 2021 roku liczba Polaków w wieku 65+ wzrosła o prawie 2 mln. Udział tej grupy wiekowej w całej populacji zwiększył się o 5,2 pkt proc., z 13,6 do 18,8 proc. w całej populacji.

Gorsze statystyki od nas mają m.in. Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania, czy Szwajcaria, ale z grupy dużych państw tylko w Japonii, Korei Płd., Hongkongu, Tajlandii i na Tajwanie pogarszają się one szybciej niż u nas.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska starzeje się w błyskawicznym tempie. Jesteśmy w światowej czołówce
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA