PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polska Rada Biznesu zabrała głos. "Obserwujemy praktykę nadużywania środków przymusu"

 • jk
 • 13 paź 2022 11:10

- Z obawą obserwujemy praktykę nadużywania środków przymusu wobec przedstawicieli środowisk biznesowych, którzy w żaden sposób nie unikają współpracy z organami ścigania w dotyczących ich sprawach. Istnieje poważna wątpliwość, na ile takie działania służą dobru śledztwa, a na ile są wymierzone przeciwko konkretnym osobom, szczególnie takim, które mają nieprzychylny stosunek do obecnej władzy - komentuje Polska Rada Biznesu zatrzymanie Tomasza Misiaka przez CBA.

Polska Rada Biznesu zabrała głos. "Obserwujemy praktykę nadużywania środków przymusu"
Zarząd i członkowie Polskiej Rady Biznesu są zaniepokojeni zatrzymaniem Tomasza Misiaka, przedsiębiorcy i członka PRB przez CBA (fot. PTWP)
REKLAMA
 • Polska Rada Biznesu skomentowała zatrzymanie Tomasza Misiaka, przedsiębiorcy i członka PRB przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak zaznacza w oświadczeniu, "środek przymusu, który powinien być ostatecznością, coraz częściej stosowany bez wystarczającego uzasadnienia".
 • Członkowie PRB obserwują nadużywanie środków przymusu wobec przedstawicieli środowisk biznesowych, którzy w żaden sposób nie unikają współpracy z organami ścigania w dotyczących ich sprawach.
 • Również zatrzymanie Macieja Wituckiego, który stoi na czele Konfederacji Lewiatan budzi sporo wątpliwości wśród przedsiębiorców.

W środę, 12 października 2022 r., funkcjonariusze CBA i CBPŚ zatrzymali byłego senatora PO i byłego właściciela Work Serivce Tomasza Misiaka oraz prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego. Prócz nich zatrzymano także dwie osoby powiązane z wrocławską agencją - Iwonę S. oraz Tomasza H. Powodem zatrzymań mają być zarzuty wyłudzenia ponad 32 milionów złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a także z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nadużywanie środków przymusu wobec przedsiębiorców

Do sprawy odniosła się Polska Rada Biznesu. Zarząd i członkowie są zaniepokojeni zatrzymaniem Tomasza Misiaka, przedsiębiorcy i członka PRB przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak zaznaczają w oświadczeniu, "środek przymusu, który powinien być ostatecznością, coraz częściej stosowany jest bez wystarczającego uzasadnienia".

Czytaj też: Czy zatrzymanie byłych szefów Work Service położy się cieniem na reputacji agencji zatrudnienia?

- Z obawą obserwujemy praktykę nadużywania środków przymusu wobec przedstawicieli środowisk biznesowych, którzy w żaden sposób nie unikają współpracy z organami ścigania w dotyczących ich sprawach. Istnieje poważna wątpliwość, na ile takie działania służą dobru śledztwa, a na ile są wymierzone przeciwko konkretnym osobom, szczególnie takim, które mają nieprzychylny stosunek do obecnej władzy. Nie twierdzimy, że przedsiębiorcy powinni mieć jakąkolwiek taryfę ulgową w relacjach z organami ścigania, ale te ostatnie muszą uwzględniać złożoność kontekstu, w jakim funkcjonuje zatrzymany, i podejmować decyzje na podstawie solidnych przesłanek. Tymczasem w przypadku Tomasza Misiaka zatrzymanie dotyczy sprawy sprzed kilku lat, w której już dawno został zebrany materiał dowodowy - czytamy w oświadczeniu PRB.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polska Rada Biznesu zabrała głos. "Obserwujemy praktykę nadużywania środków przymusu"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ble ble ble 2022-10-13 14:02:05

  Od 30 lat robię w bizesie, ale tego szemranego towarzycha unikam.

 • stanislawa 2022-10-13 12:35:58

  rozumiem ze przedsiebiorca od psich fryzur zostal obrazony przez zatrzymanie ?bedac senatorem , pracowal i forsowal ustawe dla prywatnego biznesu , jak wiemy sprawa ciagnie sie od kilku lat (tak dziala wymiar sprawiedliwosci)chodzi o wyludzenie 32 milionow zlotych z PEFRONu oraz Zusu czy moze byc cos bardziej obrzydliwego by zerowac na osobach niepelnosprawnych jesli chodzi o srodki z PFRONu?zastanawiac powinno tak stanowcze wstawiennictwo osob z PRbiznesu . Hm niczego nie sugerujac ale przestaje sie dziwic ze wyludzenia z vatu siegaly miliardow , Ci ktorzy wyludzali sa wsrod nas , bo tylko nieliczni siedza tam gdzie ich miejsce

 • K 2022-10-13 12:14:20

  Jak widać, hydra ,,lepszej klasy" znowu podnosi łeb.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA