×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska powinna przygotować rynek pracy na konsekwencje wojny na Ukrainie

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 18 lut 2022 19:55

Politycy partii Razem zawracają uwagę na konieczność przygotowania się do rosnącej migracji Ukraińców, która miałaby nastąpić w razie wybuchu wojny. - Migranci z Ukrainy muszą mieć zapewnione prawo do godnej pracy, a ich dzieci miejsce w polskiej szkole - mówią politycy Partii Razem.

Polska powinna przygotować rynek pracy na konsekwencje wojny na Ukrainie
Politycy Razem zabrali głos w sprawie wojny na Ukrainie. (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Partia Razem zorganizowała konferencję, której tematem były konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę. 
  • Politycy zauważyli, że w razie wybuchu wojny na Ukrainie, Polska będzie prawdopodobnie podstawowym celem migracji dla osób uciekających przed rosyjską agresją.
  • - Do naszego kraju w poszukiwaniu bezpieczeństwa, godnego życia i pracy mogą przyjechać tysiące osób. Dlatego już dzisiaj powinniśmy przygotować się na taki scenariusz - komentują liderzy Razem.

Jak podkreślała Magdalena Biejat, trzeba wprowadzić mechanizmy, które będą chronić ukraińskich migrantów przed wyzyskiem, pracą na czarno i poniżej stawek minimalnych.

– Ukraińscy pracownicy są w Polsce potrzebni, mają kwalifikacje i chęć do pracy. Trzeba umożliwić im legalną, godną pracę bez zbędnej biurokracji. Dość kar dla pracowników za pracę na czarno, to odpowiedzialność pracodawcy. Dość wiz sezonowych, dość działania agencji “pośrednictwa pracy”, które nic nie wnoszą do naszej gospodarki, a wyzyskują ukraińskich pracowników w zamian za fikcyjne zaproszenia do pracy – mówiła Biejat.

Jak argumentowała posłanka, regulacje dotyczące rynku pracy są też ważne z perspektywy polskich pracowników: jeśli państwo pozwoli na wyzysk Ukraińców, wszyscy będą musieli dostosować się do zaniżonych standardów zatrudnienia.

Politycy Razem podkreślają, że przygotowanie się na najgorszy, wojenny scenariusz i masową migrację, to nie tylko regulacje na rynku pracy, ale też w takich sektorach jak edukacja i zdrowie.

– Do polskich szkół trafią tysiące ukraińskich dzieci. Panie ministrze, czy wpuści pan do szkół organizacje pozarządowe, które pomogą nauczycielom, dzieciom, rodzicom sprawić, żeby polska szkoła była otwarta na dzieci innej narodowości? - pytał Przemysława Czarnka Bartosz Grucela z zarządu krajowego Razem. - Czy pozwoli pan na edukację antydyskryminacyjną? Czy dzieci uciekające przed wojną będą mogły się w Polsce cieszyć normalnym dzieciństwem, będą mogły się uczyć i rozwijać?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska powinna przygotować rynek pracy na konsekwencje wojny na Ukrainie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA