×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska pokazała nową drogę. Tego Zachód może się od nas uczyć

Zachód może się od nas uczyć jak aktywizować uchodźców (w tym wypadku z Ukrainy) na rynku pracy. Zatrudnienie w Polsce po 24 lutego znalazło już 260 tys. Ukraińców. Natychmiastowe otwarcie rynku pracy na przybywających do Polski migrantów wojennych to jedna z najlepszych decyzji, jaką podjął polski rząd po 24 lutego. To nie oznacza jednak, że nie popełniamy błędów. O tym rozmawiamy Rafałem Trzeciakowskim, analitykiem firmy Deloitte.

Polska pokazała nową drogę. Tego Zachód może się od nas uczyć
Zatrudnienie w Polsce po 24 lutego znalazło 260 tys. uchodźców z Ukrainy (fot. Yehor Tulinov/Unsplash)
REKLAMA

Kryzys uchodźczy wywołany wybuchem wojny w Ukrainie jest tak naprawdę pierwszym, w który Polska zaangażowana jest bezpośrednio. Od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 4,41 mln uchodźców z Ukrainy.

To ogromne wyzwanie, które wymagało zaangażowania na każdym poziomie. Uciekającym przed wojną trzeba było pomoc doraźnie, stworzyć należało także procedury, które w założeniu pomóc miały im jak najszybciej i jak najlepiej zaaklimatyzować się w Polsce. Również na rynku pracy.

Jak zauważa Rafał Trzeciakowski z zespołu analiz ekonomicznych Deloitte, Polska odrobiła lekcję i nie popełniła błędów, które popełniły europejskie państwa podczas wcześniejszych kryzysów uchodźczych.

- Zrobiliśmy jedną bardzo ważną rzecz, której nauczyliśmy się, obserwując działania Europy Zachodniej, np. w kryzysie migracyjnym w 2015 roku. Wówczas kraje przyjmujące uchodźców bardzo zwlekały z otwieraniem swoich rynków pracy na uchodźców. Bardzo długo nie mogli pracować, żyli w obozach dla uchodźców, korzystali z zasiłków. Taka sytuacja generowała w późniejszej fazie problemy społeczne - wyjaśnia w rozmowie z PulsHR.pl. Jak dodaje, szybkie otwarcie polskiego rynku pracy sprawiło, że dziś mamy dość wysoką stopę zatrudnienia wśród osób, które przybyły do naszego kraju po 24 lutego.

Jak poinformowało 28 czerwca Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zatrudnienie w Polsce po 24 lutego znalazło 260 tys. uchodźców z Ukrainy. W systemie PESEL w wieku 18-65 lat znajduje się 617,6 tys. osób. W tej grupie wiekowej wskaźnik zatrudnienia wynosi już ponad 42 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Polska pokazała nową drogę. Tego Zachód może się od nas uczyć
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ktoś 2022-09-03 11:31:12

  Nikt nie mówi głośno o tym, że zwalnia się Polaków, w ich miejsce daje Ukraińców. Ja niestety straciłam pracę, na moje miejsce jest Ukrainiec. Ile takich przypadków? Ktoś powie, że byłam za słaba, za mało wydajna, albo coś. Nie. Po prostu są tańsi. Mieszkają po 3-4 w pokoju, jeżdżą na gapę autobusami (tak, widziałam jak to robi codziennie jeden z mojego działu), koszt komunikacji odchodzi, jak ktoś ich złapał, to opowiadali, że wyrwali się i uciekli. Znalazłam inną pracę, ale ile takich jak ja, co właśnie w ostatnim półroczu pracę straciło już nie znalazło następnej? O tym się nie mówi, nie pisze, ważne, że Ukraińcy mają asymilację, pracę, benefity. To jeszcze Polska?

 • Życie za życie , tylko śmierć równa rachunki skurwysny,bandyci ! 2022-07-11 20:17:38

  Morawiecki to największa gnida i bandyta, Polska zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce(pół miliona zgonów) po Rumuni względem przestępstw wodno prawnych, zbrodni przeciwko własnemu Narodowi. Ten oszołom wkręca pozostałych Ministrów w związku z nielegalnymi inwigilacjami społeczeństwa wykorzystał Straż Graniczną do działań operacyjnych,manipulacji ludźmi. PWSZ wykorzystuje durnowatych studentów do kradzieży dokumentów urzędowych, fałszowania badań anty przeciwciał HBs które dzięki lojalności Ministra Zdrowia zniknęły w systemach. Ludzie nie są winni za dalsze usiłowanie zabójstw, ponieważ oddane na ich własność bomby ekologiczne nie były wybudowane z ich inicjatywy(przydomowe ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków z pozyskanych funduszy unijnych) . Ludziska, nie pokrywajcie skutków katastrof z własnej kieszeni, nie podejmowanie czynności przez lokalne Prokuratury daje możliwość złożenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ( formularz w języku polskim był dostępny do pobrania na stronie Gazety Prawnej ) do pól roku od Postanowienia Sądu na utrzymanie zaskarżonych umorzeń śledztw, 25tysięcy Euro po przyjęciu skargi otrzymacie.

 • Fhhuuu 2022-07-04 21:57:45

  Dzięki ludziom z UA kraj przestanie być tak bardzo ksenofobiczny. Prędzej czy później będzie zmuszony liczyć się z obcokrajowcami, osobami z bliskiego, ale innego kręgu kulturowego.

  • Bzdura 2022-07-05 07:39:40

   Nasz kraj nie jest ksenofobiczny. Od lat żyjemy obok dwóch milionów Ukraińców i setek tysięcy migrantów z innych krajów. Gdyby był ksenofobiczny, to nie rzuciłby się tak masowo na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

 • Logik 2022-07-04 20:58:45

  Odkładając na bok wszelkie uprzedzenia i resentymenty oraz stereotypy — Ukraińcy to najlepsze, co nas spotkało od 20 lat. Uwielbiam ich.

 • Ekonomista 2022-07-04 20:07:35

  Ja tylko spotkałem się z postawą „za tyle to nie, dziękuję”. Więc są pracowici ale nie za miskę ryżu

  • Niekonomista 2022-07-05 07:05:56

   To bardzo dobrze. Nie potrzebujemy dumpingu cenowwgi zarobków w konkurencji do zatrudniania Polaków a raczej powolny wzrost wszystkich zarobkow. No i podatki od większych zarobkow będą większe, co wzmacnia państwo i PKB.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA