×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska nie chce już inwestycji eksploatujących środowisko i siłę roboczą

  • Autor: PAP/AH
  • 5 wrz 2018 6:34

- Polska potrzebuje inwestycji, które bazują na zaawansowanych technologiach i mają wyższą wartość dodaną. Nie chcemy inwestycji polegających wyłącznie na eksploatacji środowiska naturalnego i taniej siły roboczej – mówił wiceprezes ARP Andrzej Kensbok.

Polska nie chce już inwestycji eksploatujących środowisko i siłę roboczą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Kensbok podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy  wyraził nadzieję, że w najbliższych latach inwestycje zagraniczne będą w Polsce rosły. - Nasza gospodarka jest otwarta, a inwestorzy, którzy chcą rozwijać, czy przenosić działalność do naszego kraju, przynoszą korzyści z punktu widzenia gospodarki, tworzenia PKB i poziomu zamożności kraju - mówił wiceprezes ARP.

Zaznaczył jednak, że Polska obecnie potrzebuje inwestycji dobrych jakościowo. - My nie chcemy już inwestycji, które bazowały wyłącznie na eksploatacji środowiska naturalnego i taniej siły roboczej - powiedział.

Według Kensboka najbardziej pożądane są teraz "inwestycje, które w szczególności opierają się na bardziej zaawansowanych technologiach i które są realizowane przez przedsiębiorstwa stosujące zaawansowane metody kooperacji w ramach branż oraz współpracy z ośrodkami badawczymi".

Jako dobry przykład podał koreańską fabrykę baterii samochodowych w Kobierzycach pod Poznaniem o wartości 6 mld zł. Jak mówił, tego typu zaawansowane przedsięwzięcia "rozlewają pewien know-how na rodzimych kooperantów" oraz pociągają za sobą całą falę kolejnych inwestycji, angażując podwykonawców czy inicjując współpracę z naszymi uczelniami.

Wiceszef ARP zwrócił też uwagę, że na przestrzeni ostatnich 20 lat dynamicznie wzrosła liczba polskich inwestorów działających w specjalnych strefach ekonomicznych. - Jeszcze 20 lat temu inwestycje w naszych strefach były praktycznie wyłącznie zagraniczne. Dziś 75 proc. inwestorów w strefach to inwestorzy polscy. Myślę, że ta tendencja będzie się utrzymywała - podkreślił.

Krzysztof Kępiński, członek zarządu i dyrektor relacji zewnętrznych GSK powiedział, że tym, co łączy inwestorów, jest poszukiwanie rozwiązań typu "win-win", czyli takich, w których wszystkie strony mają korzyść. - W naszym przypadku są to pacjenci, bo to im dedykowane są leki, szczepionki czy produkty ochrony zdrowia. Korzysta też firma, bo ona musi generować zyski. Ale dopełnieniem takiego trójkąta korzyści jest też państwo, w którym dana firma funkcjonuje - wyjaśnił Kępiński.

Zdaniem prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej, czynnikiem skutecznie przyciągającym inwestorów jest odpowiednia propozycja doskonale przygotowanych terenów inwestycyjnych i wysoka jaskość obsługi na różnych szczeblach procesu inwestycyjnego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska nie chce już inwestycji eksploatujących środowisko i siłę roboczą
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA