PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polska musi zapewnić sobie wykwalifikowaną siłę roboczą do 2030 r.

Z nowego raportu McKinsey & Company dowiadujemy się, że Polska ma dużą szansę na dalszy rozwój. Jednym z kluczy do sukcesu ma być dobrze rozwinięty rynek pracy - bogaty w specjalistów.

Polska musi zapewnić sobie wykwalifikowaną siłę roboczą do 2030 r.
Szacuje się, że w 2017 r. w kraju przebywało ponad 1 milion pracowników zagranicznych. Zdecydowaną większość z nich stanowili Ukraińcy (fot. pxhere.com/domena publiczna)
REKLAMA
 • Raport zakłada, że nasz kraj będzie się rozwijał w tempie od 3 do nawet 5 proc. wzrostu PKB rocznie. Realne jest podwojenie wielkości polskiej gospodarki w ciągu nadchodzącej dekady. Wówczas Polska może przegonić gospodarczo Włochy.
 • Polska na pewno musi zwiększyć produktywność swojej gospodarki. Musi także poprawić wydajność pracowników.
 • Dużym wyzwaniem w nadchodzącej dekadzie będzie współczynnik aktywności zawodowej Polaków oraz kurcząca się liczba pracowników mogących napędzać ekonomię. By poradzić sobie z tymi wyzwaniami, konieczne będą nowe ręce do pracy, zwłaszcza specjaliści.

We właśnie opublikowanym raporcie McKinsey & Company "Polska 2030 Szansa na skok do gospodarczej ekstraklasy" agencja konsultingowa podkreśla szansę ekonomiczną, która stoi przed naszym krajem.

Wskazując, że od 28 lat rośnie poziom zamożności Polaków, a od 2004 r. notujemy stały wzrost PKB, analitycy McKinsey & Company prognozują kolejne dobre lata dla naszej gospodarki. W ich ocenie możliwy jest scenariusz, w którym Polska rozwija się do 2030 r. w tempie od 3 do nawet 5 proc. wzrostu PKB rocznie. By jednak ten proces urzeczywistnić, potrzebne jest kilka odważnych decyzji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W szczegółach raportu czytamy, że Polska musi zniwelowanie różnicę w produktywności wobec krajów zachodniej Europy, zwiększyć inwestycje w gospodarkę, poprawić innowacyjność, poprawić instytucjonalne wsparcie dla biznesu, usług publicznych i i ochrony środowiska oraz zadbać o wykwaliƒkowaną siłę roboczą.

Czytaj też: Oni mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń w przyszłym roku

Znaczące zwiększenie produktywności w Polsce możne być konieczne dla utrzymania wzrostu gospodarczego, w szczególności ze względu na sytuację na rynku pracy i niekorzystne trendy demograficzne. Jak czytamy w raporcie, "zakładając scenariusz ekstremalny, w którym produktywność nie zmienia się w stosunku do obecnego poziomu, żeby do 2030 r. Polska mogła rozwijać się w tempie 3 proc. rocznie, rynek pracy musiałoby zasilić 7,2 mln pracowników", a ten scenariusz nie uwzględnia zmniejszenia populacji naszego kraju o prawie 2,1 mln osób będących obecnie w wieku produkcyjnym.

Wzrost liczby i wydajności pracowników musi być priorytetem

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polska musi zapewnić sobie wykwalifikowaną siłę roboczą do 2030 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Syzyf 2019-08-30 22:37:37

  Co to znaczy mobilność?Przy pensji 2000 wynająć mieszkanie w innym mieście?Czy wydać z tego 1000 na dojazdy?

 • trochę się nie zgodzę... 2019-08-29 14:45:45

  Trochę kuleje nasza kiepska mobilność/elastyczność oraz gorsze umiejętności pracowników w Polsce niż w najbogatszych krajach... Podstawą dobrobytu jest nienaganna edukacja i innowacyjność, pakiety socjalne tylko nam otłuszczają społeczeństwo

 • IMHO 2019-08-29 07:46:26

  Wydajność jest liczona w pieniądzu, a więc wynika z wysokości wynagrodzeń. Niskie wynagrodzenia są hamulcem polskiej gospodarki.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA