×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sektor MŚP w Polsce i w Szwecji szuka pracowników

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 26 sie 2019 13:51

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce i w Szwecji starają się znaleźć potrzebnych pracowników. Dane dotyczące dynamiki MŚP w 2019 r. w obu krajach potwierdziły prognozy z 2018 r. Te mówiły, że sektor MŚP pozostanie pod silnym wpływem sytuacji na rynku pracy.

Sektor MŚP w Polsce i w Szwecji szuka pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zastój w sektorze MŚP w Polsce jest zauważalne od początku tego roku.
  • Bardzo podobna sytuacja jest obserwowana w Szwecji, której sektor MŚP także zmaga się z niedoborem pracowników.
  • Potrzebom firm wychodzi naprzeciw Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który podpisał wiosną pierwsze komercyjne porozumienie o współpracy. Skorzystało z niego już ponad 100 tysięcy firm po drugiej stronie Bałtyku.

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) pozostają głównym motorem wzrostu gospodarczego na świecie. Blisko 90 proc. wszystkich przedsiębiorstw klasyfikuje się jako małe i średnie firmy. Oznacza to, że w sektorze zatrudnienie znajduje dwie trzecie całego, globalnego rynku pracy.

W Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa generują trzy czwarte produktu krajowego brutto, zapewniając przy tym 50 proc. dostępnych na lokalnym rynku miejsc pracy.

W III kwartale 2019 r. polscy przedsiębiorcy ankietowani przez Barometr EFL wskazali na niekorzystne obecnie w Polsce warunki dla rozwoju działalności. Tylko 21 proc. badanych zadeklarowało, że ma w planach nowe inwestycje. Ostatni raz tak negatywy sentyment dla III kwartału odnotowano w 2015r.

Eksperci sugerują, że trwające od początku tego roku spowolnienie w sektorze MŚP wynika z obaw dotyczących spodziewanego spowolnienia gospodarczego.

Według danych GUS już w 2018 r. w Polsce odnotowano najniższą od lat 90. stopę bezrobocia na poziomie 5,8 proc. Obecnie jest jeszcze niższa - wynosi 5,2 proc. Oznacza to, że liczba osób bezrobotnych nie sięga obecnie miliona. Niepokoi przy tym fakt, że, według Barometru EFL, każdego roku na polski rynek pracy wchodzi blisko 400 tys. absolwentów, a ubywa ok. 700 tys. zatrudnionych.

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce regularnie spada liczba osób w wieku produkcyjnym i luki tej nie są w stanie wypełnić pracownicy z Ukrainy. Według najnowszego badania aktywności ekonomicznej ludności (GUS) osoby aktywne zawodowo stanowiły w I kwartale 2019r. 55 proc. ludności w wieku 15 lat i więcej. Oznacza to spadek 0,1 p.p. w porównaniu z I kwartałem 2018r .

Czytaj też: GUS podsumował II kwartał 2019 r. Wzrósł współczynnik aktywności zawodowej

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sektor MŚP w Polsce i w Szwecji szuka pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA