PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polska gotowa na nową falę uchodźców

  • Autor: PAP/km
  • 16 lis 2022 10:48

Jesteśmy przygotowani – powiedziała minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj, pytana o możliwość przybycia zimą do Polski kolejnej fali uchodźców z Ukrainy. - Mamy już dobrze przygotowaną infrastrukturę, bo jesteśmy bogatsi o doświadczenia z lutego, łatwiej będzie ją szybko odtworzyć – powiedziała.

Polska gotowa na nową falę uchodźców
Pogrążone w ciemnościach ulice Lwowa, po ostrzałe obiektu infrastruktury energetycznej przez rosyjskie rakiety (fot. PAP/Vladyslav Musiienko)
REKLAMA
  • Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.
  • Minister ds. integracji społecznej pytana była w środę w TVN24 o sytuację na Ukrainie i o to, czy rząd jest przygotowany na ewentualną kolejną falę uchodźców.
  • Zauważyła, że po atakach na obiekty cywilne w Kijów strona polska nie zaobserwowała zwiększonego ruchu na granicy, większej liczby przybywających do Polski.

- Jesteśmy na to przygotowani, jakby ta teza jest coraz bliższa, bo wojna jest nieprzewidywalna. Do niedawna rozmowy z ukraińskimi politykami tego nie sugerowały, oni sami byli przekonani, że to się nie wydarzy, dużo siły włożyli w zorganizowanie migracji wewnętrznej - powiedziała. - Jest wojna, przeciwnik jest dość nieprzewidywalny i rzeczywiście mamy już problemy we Lwowie, gdzie duża część miasta odcięta jest od sieci komórkowej, od prądu - dodała.

Zauważyła, że po atakach na obiekty cywilne w Kijów strona polska nie zaobserwowała zwiększonego ruchu na granicy, większej liczby przybywających do Polski. - Był taki normalny ruch - około 20 tys. (osób) na dobę, z czego 5 do 6 proc. to byli ci, którzy uciekali przed wojną. Stąd było takie uspokojenie sytuacji, że to się może nie wydarzy - zaznaczyła.

Zobacz: Miasteczka kontenerowe i nowa baza recepcyjna - Polska przygotowuje się na falę uchodźców

- Teraz idzie zima, a ta zmiana gwałtowna dotycząca dostaw prądu może wywołać znowu migrację do Polski - wskazała. - Na to jesteśmy przygotowani. Cały czas trwają odprawy z wojewodami, robimy podsumowanie, ile mamy miejsc noclegowych w miejscach zbiorowych. Mamy już dobrze przygotowaną tę infrastrukturę, bo już jesteśmy bogatsi o doświadczenia z lutego, łatwiej będzie ją szybko odtworzyć. Mamy też procedurę, przepływy finansowe umożliwione i sprawne zarządzenie kryzysowe przy pomocy wojewodów - powiedziała Ścigaj.

Minimalny wzrost liczby uchodźców

Pytana była też o to, czy z informacji z ostatnich kilkunastu dni wynika, że liczba Ukraińców, którzy docierają do Polski i chcą tu pozostać, chociaż na okres zimowy, radykalnie wzrastała. Odpowiadając, przyznała, że jest "minimalny wzrost".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska gotowa na nową falę uchodźców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA