×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska druga w Europie. Wyprzedzili nas tylko Czesi

 • Autor: PM
 • 27 mar 2023 13:34

Mimo nadchodzącego osłabienia koniunktury nasz rodzimy rynek ma silne podłoże i powinniśmy poradzić sobie z nim nieźle. Polska może się też pochwalić bardzo niskim stopniem bezrobocia.

Polska druga w Europie. Wyprzedzili nas tylko Czesi
Bezrobocie w Polsce należy do najniższych w Europie. To w połączeniu z innymi czynnikami dobry sygnał na przyszłość (fot. Marten Bjork/Unsplash)
REKLAMA
 • Polska może pochwalić się drugim najniższym bezrobociem w Europie. Na taki wynik wpływa kilka czynników.
 • W kraju stale rosną wynagrodzenia, i choć jest to widoczny wzrost, to wciąż mniejszy niż inflacja.
 • Zasób bezrobotnych jest bardzo niewielki. Jeżeli ktoś jest bezrobotny, to jest najprawdopodobniej bezrobotny długotrwale, czyli będzie bardzo trudno zaktywizować go na rynku pracy – ocenia Monika Banyś z Personnel Service.

Nadchodzi globalne osłabienie koniunktury, ale jednocześnie rynek pracy w Polsce ma bardzo silne fundamenty

Potwierdzeniem tego jest bardzo niskie bezrobocie, niemal rekordowe wśród krajów Unii Europejskiej. Polska bowiem, z wynikiem na poziomie 2,8 proc. w styczniu 2023 r., znajduje się w tej kategorii na drugim miejscu, tuż za Czechami. Tam bezrobocie w tym samym miesiącu wyniosło 2,5 proc., co jest najniższym wynikiem w Europie.

Na tak korzystny wynik ma wpływ kilka czynników

Po pierwsze polscy pracodawcy mierzyli się z brakami kadrowymi już od dłuższego czasu, co jest sygnałem, że cały czas jest na naszym rynku jest mało rąk do pracy. Po drugie, choć z Ukrainy przyjechało do nas wiele osób, to miało także miejsce zjawisko przeciwne, czyli masowy powrót mężczyzn do Ukrainy. Skutki odczuły szczególnie branża transportowa i branża budowlana, mają one cały czas problemy ze znalezieniem pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Polska druga w Europie. Wyprzedzili nas tylko Czesi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Alex 2023-03-30 09:39:12

  Spoko, tyle że w Europie bierze się pod uwagę głównie poziom aktywności zawodowej. Statystyki bezrobocia są w Polsce niewiarygodne z tego względu, że Urzędy Pracy nie rejestrują wielu bezrobotnych (spróbujcie się zarejestrować, jeżeli pracowaliście w kulilku- kilkunastu firmach na umowie zlecenie) a część jest wyrejestrowywania, bo nie przyjmuje oferowanych prac. Na tym tle może się okazać, że mitem jest mówienie, że polski rynek pracy radzi sobie lepiej niż zachód. Warto pewnie byłoby się też przypatrzeć, jak duża rotacja na miejsce na rynku pracy. Jeżeli na portalach powtarzają się wciąż te same ogłoszenia, może to o czymś świadczyć.

 • Tomasz 2023-03-29 15:16:45

  3,5 miliona pracujących za najniższą krajową dobrobyt że hej 😭

 • Santi 2023-03-29 13:14:29

  Skoro nie ma bezrobocia to po co w dalszym ciągu wypłaca się socjal. On się należy ludziom w trudnej sytuacji a nie leniom.

 • Piotr 2023-03-28 04:25:15

  Wyjechałem 5 miesięcy temu żyć się w tym kaczystanie nie da za te wynagrodzenia spłacając kredyt na jedzenie nie miałem dziękuję PiS za dobrobyt ...nie jestem w stanie założyć rodziny bo mnie nie stać ceny drozsze nic w Niemczech

  • Jony 2023-03-29 14:02:37

   Nie wracaj zostan w Niemczech I nie opowiadaj bajek

 • Mi 2023-03-27 23:50:20

  Hahaha najniższe bezrobocie xD Tak se mogą twierdzić, skoro ludzie wyjeżdżają zagranicę, ale ci co zostali w UP wciskają im jakąkolwiek robotę, nieważne że niezgodną z wykształceniem, minimalnymi oczekiwaniami pracownika i w ogóle poniżej kwalifikacji😂 Te bzdury wsadźcie se w 4 litery😂

  • Góral. 2023-03-29 14:57:58

   Mylis sie, miejsc pracy przybywa a nie ubywa, można poczytać o liczbach. W dodatku ZUS oddaje w roku pieniadze, dostane od państwa, jak nigdy.

   • . 2023-03-30 12:43:51

    Niskopienny góralu, rządowy trollu, pleciesz totalne głupoty. Przeczytałeś w Gościu Niedzielnym i nasłuchałeś się w TVP Info?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA