×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska coraz bliżej czterodniowego tygodnia pracy. Ale nie będzie tak, jak myślicie

Wielka Brytania zakończyła pilotażowy program dotyczący czterodniowego tygodnia pracy. Prawie wszystkie firmy utrzymały czterodniowy tydzień pracy. Zadowoleni są pracodawcy i pracownicy. Czy to oznacza, że jesteśmy coraz bliżej skrócenia czasu pracy także w Polsce?

Polska coraz bliżej czterodniowego tygodnia pracy. Ale nie będzie tak, jak myślicie
Polacy pracują dużo i dla wielu przedsiębiorców wręcz niewyobrażalne pozostaje obecnie skrócenie przeciętnej normy czasu pracy (Fot. Tim Gouw/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Przychody brytyjskich firm biorących udział w programie pilotażowym dotyczącym czterodniowego tygodnia pracy w drugiej połowie 2022 r. wzrosły średnio o 35 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku. Z kolei liczba dni absencji w pracy spadła o 57 proc.
 • Zdaniem adwokata Łukasza Staszela koncepcja odgórnego, ustawowego skrócenia przeciętnego czasu pracy do czterech dni w tygodniu w Polsce jest nierealna. Stoją za tym zarówno względy ekonomiczne, jak i kwestia naszej mentalności.
 • Z kolei Łukasz Gajek z Lee Hecht Harrison Polska uważa, że regulacje prawne będą miały niewielki wpływ na skalę skutecznych wdrożeń czterodniowego tygodnia pracy. Dużo większe znaczenie będzie miała zmiana pokoleniowa.
 • O rynku pracy i zmianach, jakie na nim zachodzą, będziemy rozmawiać podczas sesji "Rynek pracy po nowemu", która odbędzie się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Program pilotażowy w Wielkiej Brytanii został przeprowadzony w drugiej połowie 2022 roku. Wzięło w nim udział 61 firm, organizacji non-profit i około 2,9 tys. pracowników. Czas pracy został skrócony do czterech dni, ale wynagrodzenie pozostało na tym samym poziomie.

Jaki był efekt? Średnia ocena doświadczenia z udziału w pilotażu wyniosła 8,3 w 10-stopniowej skali. Natomiast wydajność biznesowa i produktywność zostały ocenione na 7,5. Przychody firm w drugiej połowie 2022 r. wzrosły średnio o 35 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku. Liczba dni absencji w pracy spadła o 57 proc. Nie dziwi więc, że 92 proc. pracodawców chce pozostać przy tym rozwiązaniu.

Podobne odczucia mają pracownicy – 90 proc. chciałoby kontynuować pracę w tym modelu. 43 proc. osób zauważyło poprawę zdrowia psychicznego, a 37 proc. – zdrowia fizycznego. Z kolei 71 proc. pracowników wskazało na niższy poziom wypalenia zawodowego pod koniec obowiązywania programu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (65)

Do artykułu: Polska coraz bliżej czterodniowego tygodnia pracy. Ale nie będzie tak, jak myślicie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • xyz 2023-03-20 08:28:52

  Ten 4-dniowy tydzień pracy to taka fikcja jak obecnie 5-cio dniowy.

 • Olga 2023-03-19 11:24:22

  Wszyscy powinni mięć wolne każdy zawód a przede wszystkim ludzie pracujący fizycznie

 • Olga 2023-03-19 11:12:29

  A ludzie w handlu kto Onich pomyślał czy pracownicy żłobków przedszkoli i jeszcze innych zawodów docholery tylko ludzie pracujący za biurkiem są ważni.

 • Ktoś 2023-03-19 10:57:44

  Artykuł nie do końca oddaje tytuł Pomyśl jest ok tylko, że nie wszyscy pracują za biurkiem. Firmy produkcyjne stawiające na wydajność w dużej produkcji obcina sobie zarobki obcinając jeden dzień. A ta sama praca w krótszym czasie brzmi jak nawał roboty z 5ciu dni w ciągu czterech

 • Endriu 2023-03-18 07:40:34

  Ciekawe rozwiązanie i w sumie do ogarnięcia przez pracodawcę kwestia dobrej woli i kreatywności...I nie był wcale stratny... Zgodzę się z niektórymi komentarzami co do pracodawców w (...) im się po przewracało myślą że mają białych murzynuw a zapominają się że to dzięki pracownikowi mają zlecenia zrobione, cóż z tego że jeden z drugim wygra przetarg jak nie będzie miał kim robić, szanujcie fachowców bo tak szybko odchodzą... Zostaną wam ino Ukraince tania siła robocza o ile i oni się dadzą dymać...

  • Ania 2023-03-20 09:00:39

   Po pierwsze...po co chodzicie wogóle do roboty? Wszyscy sie zwolnijcie Państwo was utrzyma, ale najpierw musicie mieć kawałek ziemi, potem obsiać, zmielić ziarna na mąkę, zrobicie sobie chleb i przeżyjecie. Przecież jak wszyscy chcą mieć wolne-to wszyscy bez wyjatku. Po drugie..noeprawdą jest że dzięki pracownikowi pracodawca zarobi kase. To pracodawca ma zmysł pomysł umiejętności dzięki którym może pracownikowi dać pracę, i podzieli się z nim kasą dajac wynagrodzenie za dobrą robotę bo ona przynosi wtefy zysk pracodawcy. Po trzecie- czy wy myślicie że skrócenie dni pracy to skrócenie godzin pracy?- nie będziecie pracować po 10 godzindziennie. Poczytajcie .. zdobywanie wiedzy nie boli!

   • Ania 2023-03-20 09:23:22

    sprostowanie... będziecie pracować po 10 godzin

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA