PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polscy przedsiębiorcy optymistyczni, choć już szykują się na najgorsze

 • Aleksandra Helbin
  AH
 • 17 cze 2019 16:45

Nie jest źle, ale będzie gorzej - tak w jednym zdaniu można byłoby podsumować nastroje polskich przedsiębiorców zapytanych o to, czy w naszym kraju nadejdzie kryzys gospodarczy. Czy rzeczywiście mają powody do widzenia swojej przyszłości w ciemnych barwach? Jedną z przyczyn są niepłacący na czas kontrahenci, którzy są problemem dla ponad 60 proc. firm.

Polscy przedsiębiorcy optymistyczni, choć już szykują się na najgorsze
Prawie 1/5 europejskich przedsiębiorców jest przekonana o tym, że ich kraj jest już świadkiem spowolnienia gospodarczego. Fot. Shutterstock
REKLAMA
 • Prawie 1/5 europejskich przedsiębiorców jest przekonana o tym, że ich kraj jest już świadkiem spowolnienia gospodarczego.
 • Według nowego badania Intrum, firmy zarządzającej wierzytelnościami, w naszym kraju panuje nieco bardziej optymistyczny nastrój - tylko 3 proc. polskich firm uważa, że Polskę już dotknęła recesja, ale jednocześnie 42 proc. rodzimych przedsiębiorców jest zdania, że kryzys gospodarczy nastąpi w ciągu 5 najbliższych lat lub nawet wcześniej.
 • Jak wynika z Europejskiego Raportu Płatności 2019, jedną z przyczyn czarnowidztwa polskich firm są niepłacący na czas kontrahenci, którzy są problemem dla ponad 60 proc. przedsiębiorstw.

- Polscy przedsiębiorcy, na tle swoich kolegów z Europy, w mniejszym stopniu są przekonani o nadejściu kryzysu gospodarczego, ale niepokojące jest to, że osoby biorące udział w naszym badaniu, które są pewne tego, że spowolnienie gospodarcze nastąpi, mają przekonywujące argumenty, żeby tak uważać. W ostatnim roku, problem zatorów płatniczych nie nasilił się drastycznie, ale również nie zmalał. Niepłacący na czas kontrahenci i klienci nadal są jednym z głównych problemów polskich przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora MSP - komentuje Krzysztof Krauze, prezes Intrum w Polsce.

„Cierpliwi” przedsiębiorcy czekają na swoje pieniądze

W porównaniu do średniej europejskiej, polscy przedsiębiorcy oferują swoim klientom z sektora B2C terminy płatności dłuższe o 4 dni. Odwrotna sytuacja ma miejsce w sektorze B2B. Tutaj firmy w Europie pozostawiają 34 dni na zapłatę, gdy w naszym kraju jest to „tylko” 26 dni. Podobna różnica występuje, jeżeli chodzi o klientów z sektora publicznego: 33 dni vs. 25 dni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

A jak wygląda czas, w którym klienci faktycznie opłacają faktury?

Jeżeli chodzi o tych z sektora B2B, jest to 26 dni - w 2018 r. średni czas, po jakim firmy opłacały swoje rachunki wynosił 33 dni. Analogiczną poprawę widać wśród klientów z sektora publicznego: 25 dni w 2019 r. i 33 dni w 2018 r. Mniej optymistyczne są jednak te dane, według których blisko 40 proc. polskich przedsiębiorców zostało zmuszonych zaakceptować wbrew swojej woli dłuższy termin płatności.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polscy przedsiębiorcy optymistyczni, choć już szykują się na najgorsze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Grom 2019-06-20 14:20:33

  Najlepiej jednak jest mieć dobrych księgowych, którzy zawsze w razie tzw. FUCKUPU (;D) pomogą. My mamy Gamę z Myśliborskich i to znakomici specjaliści, ludzie, którzy się naprawdę znają i nie narzekają, że to źle tamto źle. Super współpraca od lat.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA