PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polscy programiści pomagają przełamać internetową cenzurę Putina

Stworzona przez polskich programistów strona internetowa pozwala na przełamywanie rosyjskiej cenzury na temat wojny na Ukrainie poprzez wysyłanie wiadomości o jej prawdziwym obliczu do przypadkowych osób w Rosji.

  • Autor: PAP/RAF
  • 13 mar 2022 9:16
Polscy programiści pomagają przełamać internetową cenzurę Putina
Od czasu utworzenia strony internetowej za jej pośrednictwem wysłano prawie 7 mln SMS-ów i 2 mln e-maili. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Stworzona strona losowo generuje numery i adresy z baz danych i pozwala każdemu z dowolnego miejsca na świecie wysłać do nich wiadomość, w tym gotową wiadomość w języku rosyjskim wzywającą ludzi do obejścia cenzury mediów wprowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina.
  • Od uruchomienia strony 6 marca tysiące ludzi na całym świecie, w tym wielu z USA, skorzystało z niej, aby wysłać miliony wiadomości w języku rosyjskim.
  • Od rozpoczęcia inwazji Kreml zamknął wszystkie niezależne media w Rosji lub cenzuruje ich relacje, ograniczył również dostęp do zachodnich portali społecznościowych. 

Programiści z grupy Squad303 - której nazwa nawiązuje do Dywizjonu 303 - zdobyli około 20 mln numerów telefonów komórkowych i blisko 140 mln adresów e-mail należących do rosyjskich osób i firm. Strona losowo generuje numery i adresy z tych baz danych i pozwala każdemu z dowolnego miejsca na świecie wysłać do nich wiadomość, w tym gotową wiadomość w języku rosyjskim wzywającą ludzi do obejścia cenzury mediów wprowadzonej przez prezydenta Rosji Władimira Putina, a także do jego obalenia. Adres strony internetowej 1920.in jest z kolei odniesieniem do wojny polsko-bolszewickiej.

Jak pisze "WSJ", od uruchomienia strony 6 marca tysiące ludzi na całym świecie, w tym wielu z USA, skorzystało z niej, aby wysłać miliony wiadomości w języku rosyjskim, materiały filmowe na temat wojny lub obrazy z zachodnich mediów dokumentujące rosyjskie ataki na ludność cywilną.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Oni szkolą Ukraińców w zakresie medycyny pola walki

- Naszym celem było przełamanie putinowskiego cyfrowego muru cenzury i zapewnienie, by Rosjanie nie byli całkowicie odcięci od świata i realiów tego, co Rosja robi na Ukrainie - mówi proszący o nieujawnianie jego tożsamości programista ze Squad303. Porównał 1920.in do działań z czasów zimnej wojny, takich jak finansowane przez USA Radio Wolna Europa, które nadawało programy radiowe w kilku językach przez żelazną kurtynę. Poinformował, że od czasu utworzenia strony internetowej za jej pośrednictwem wysłano prawie 7 mln SMS-ów i 2 mln e-maili.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polscy programiści pomagają przełamać internetową cenzurę Putina

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA