Polscy pracownicy często śpią niewystarczającą liczbę godzin, przychodzą do pracy zmęczeni i pracują nieefektywnie – wynika z badania Human Power.

• 60,9 proc. ankietowanych pracowników polskich firm budzi się rano zmęczona – wynika z badania Human Power „Praca, moc, energia w polskich firmach”.
• Prawie co trzeci badany (29,8 proc.) przyznał, że śpi krócej niż 6 godzin na dobę.
• Z trudnościami w zasypianiu boryka się 17 proc. pracowników.
Niemal, co trzeci badany (32,6 proc.) zabiera pracę do domu (postępuje w ten sposób ponad połowa kierowników (52,1 proc.) oraz co czwarta osoba na stanowisku niekierowniczym – 25,9 proc.). Połowa kadry 50,2 proc. (w tym: 75,0% kierowników, 41,8 proc. pracowników) pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie. Co istotne, 31,1 proc. ankietowanych ma poczucie, że jego wydajność odbiega od stanu pożądanego i co trzeci (34,2 proc.) odczuwa spadek energii po godzinie 14.
Niska efektywność
– Ludzie niewyspani zapamiętują mniej, ich uwaga jest rozproszona oraz trudniej przypominają sobie informacje. Brak odpowiedniej dawki snu wpływa negatywnie na ich czujność oraz koncentrację uwagi. Pogorszeniu ulega też zdolność uczenia się nowych rzeczy. Pracownicy niewyspani są też mniej kreatywni, co przekłada się na trudności w rozwiązywaniu problemów. Potrzebują na nie więcej czasu – wyjaśnia psycholog Małgorzata Czernecka, ekspert ds. efektywności i dyrektor Human Power.
Badania użyte w raporcie wykazują, że brak snu wpływa niekorzystnie na poziom wykonywanych przez nich zadań. Niewyspani pracownicy popełniają większą ilość błędów (obserwuje się więcej błędów typu „pominięcie”, wzrost liczby „fałszywych alarmów”), a ich reakcje spowalniają się. Osoby te mają problem z podejmowaniem decyzji, szybciej się męczą oraz odczuwają znużenie zadaniami. Obserwuje się u nich wydłużenie czasu trwania realizacji zadań.
Infekcje i spadek kompetencji
Osoby, które śpią krócej niż 7-9 godzin charakteryzują się większą zapadalnością na infekcje. Przemęczeni pracownicy mają niższą odporność, co potwierdza eksperyment Carnergie Mellon University. Wyniki badania pokazały, że u osób, które śpią mniej niż 6 godzin na dobę istnieje o 4,2 razy większe prawdopodobieństwo, że zachorują w porównaniu z tymi, które śpią więcej niż 7 godzin.

KOMENTARZE (0)