×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na saksy. Połowa młodych Polaków rozważa wyjazd za pracą

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 19 cze 2019 17:30

Prawie co druga osoba myśląca o emigracji w celach zarobkowych nie skończyła jeszcze 34 lat. Firma TransferGo postanowiła przyjrzeć się temu zjawisku.

Na saksy. Połowa młodych Polaków rozważa wyjazd za pracą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Firma TransferGo, operator platformy do przelewów międzynarodowych przyjrzała się wysokiemu zainteresowaniu mlodych Polaków do emigracji zarobkowej.
 • Co piąty ankietowany chce zostać za granicą powyżej 1 roku, a niemal 7 proc. planuje wyjazd na stałe.
 • Z raportu dowiadujemy się również do których krajów młodzi chcą wyjeżdżać, z kim planują wyjechać i w jakich branżach chcieliby pracować.

Przez 15 lat obecności Polski w UE nawet 2,54 miliona polskich obywateli wyemigrowało z naszego kraju. Zgodnie z danymi z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” ok. 1,6 miliona Polaków aktywnych zawodowo lub będących potencjalnymi uczestnikami polskiego rynku pracy rozważa emigrację zarobkową.

TransferGo postanowiła sprawdzić plany Polaków w kwestii podjęcia przez nich pracy zarobkowej za granicą. Pierwszy wniosek płynący z badania TransferGo jest taki: aż 93 proc. respondentów bierze przykład ze swojego najbliższego otoczenia, ponieważ posiada (71 proc.) lub posiadało (22 proc.) bliskich i znajomych za granicą.

Wśród osób pracujących, w wieku między 18 a 35 lat, które rozważają emigrację, 68 proc. planuje pracować nie dłużej niż rok, z czego połowa myśli o wyjeździe na okres od dwóch miesięcy do pół roku. Prawie 7 proc. ankietowanych planuje zakup biletu tylko w jedną stronę.

Dokąd się wybierają?

Najpopularniejszą destynacją są Niemcy, które wskazał prawie co czwarty respondent. Na podium znalazły się jeszcze Holandia i Wielka Brytania z odpowiednio 12,5 proc. i 11,7 proc. głosów. Tuż za nimi znalazły się dwa kraje skandynawskie - Norwegia i Szwecja (8,5 proc. i 5,8 proc.), poza Europą respondenci wymieniali także Stany Zjednoczone (prawie 6 proc. wskazań).

Czytaj też: Przedsiębiorczość młodzieży jednym ze sposobów zapobiegania migracji

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Na saksy. Połowa młodych Polaków rozważa wyjazd za pracą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • IMHO 2019-06-20 02:10:31

  Ceny i koszty utrzymania już wyższe niż w Niemczech. Pora zacząć konkurować wysokością wynagrodzenia.

 • Ania 2019-06-20 00:49:51

  Mi zawsze wystarczało tylko CV, żeby dostać pracę, na której najbardziej mi zależało. Jest to zasługa kreatora Szybkie CV, dzięki któremu znalazłam bardzo oryginalny szablon, który wyróżnił mnie na tle konkurencji.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA