-
- •19 cze 2019 17:30
Prawie co druga osoba myśląca o emigracji w celach zarobkowych nie skończyła jeszcze 34 lat. Firma TransferGo postanowiła przyjrzeć się temu zjawisku.

- Firma TransferGo, operator platformy do przelewów międzynarodowych przyjrzała się wysokiemu zainteresowaniu mlodych Polaków do emigracji zarobkowej.
- Co piąty ankietowany chce zostać za granicą powyżej 1 roku, a niemal 7 proc. planuje wyjazd na stałe.
- Z raportu dowiadujemy się również do których krajów młodzi chcą wyjeżdżać, z kim planują wyjechać i w jakich branżach chcieliby pracować.
Przez 15 lat obecności Polski w UE nawet 2,54 miliona polskich obywateli wyemigrowało z naszego kraju. Zgodnie z danymi z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” ok. 1,6 miliona Polaków aktywnych zawodowo lub będących potencjalnymi uczestnikami polskiego rynku pracy rozważa emigrację zarobkową.
TransferGo postanowiła sprawdzić plany Polaków w kwestii podjęcia przez nich pracy zarobkowej za granicą. Pierwszy wniosek płynący z badania TransferGo jest taki: aż 93 proc. respondentów bierze przykład ze swojego najbliższego otoczenia, ponieważ posiada (71 proc.) lub posiadało (22 proc.) bliskich i znajomych za granicą.

Wśród osób pracujących, w wieku między 18 a 35 lat, które rozważają emigrację, 68 proc. planuje pracować nie dłużej niż rok, z czego połowa myśli o wyjeździe na okres od dwóch miesięcy do pół roku. Prawie 7 proc. ankietowanych planuje zakup biletu tylko w jedną stronę.
Dokąd się wybierają?
Najpopularniejszą destynacją są Niemcy, które wskazał prawie co czwarty respondent. Na podium znalazły się jeszcze Holandia i Wielka Brytania z odpowiednio 12,5 proc. i 11,7 proc. głosów. Tuż za nimi znalazły się dwa kraje skandynawskie - Norwegia i Szwecja (8,5 proc. i 5,8 proc.), poza Europą respondenci wymieniali także Stany Zjednoczone (prawie 6 proc. wskazań).
Czytaj też: Przedsiębiorczość młodzieży jednym ze sposobów zapobiegania migracji


KOMENTARZE (2)