Polki w Niemczech odnoszą sukcesy

Osiągnięcia i powodzenie Polek w godzeniu aktywności zawodowej i obowiązków rodzinnych pokazują, że nie tylko mężczyźni mogą być dobrymi przedsiębiorcami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polki w Niemczech odnoszą sukcesy

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd mediów/Deutsche Welle

21 lis 2013 15:03


Jak podaje "Deutsche Welle" w 2012 r. osoby polskiego pochodzenia prowadziły w Niemczech ponad 50 tys. firm, przede wszystkim średnich i małych. Przedsiębiorstwa te prowadzi wiele kobiet - samodzielnie albo razem ze swoimi życiowymi partnerami.

Według informacji "DW", Marta Cofta, germanistka i specjalistka ds. eksportu koordynuje międzynarodowy projekt "imPuLsy - Polka - Przedsiębiorczyni - Europejka", którego inicjatorem jest stowarzyszenie mieszkających na stałe w Niemczech Polek - "Polki w gospodarce i kulturze".

Cofta przekonuje, że o sukcesie Polki w biznesie w Niemczech przesądza dobre wykształcenie, odwaga, bardzo duża elastyczność oraz duża rzetelność w pracy.

- Celem naszego stowarzyszenia jest tworzenie nowych stereotypów, nowego wizerunku aktywnych Polek za granicą, Polek w biznesie odważnie kształtujących rzeczywistość gospodarczą i społeczną krajów europejskich. I to nam się udało - wyjaśnia dla "DW" szefowa stowarzyszenia Alina Winiarska.

- Dzisiaj nie musimy nikogo przekonywać, że jako Polki mamy duży potencjał. Robimy swoje i jesteśmy postrzegane pozytywnie - zaznacza Winiarska.

Polskie przedsiębiorczynie zrealizowały już kilkanaście projektów edukacyjnych, kulturalnych i gospodarczych. Angażują się w pomoc charytatywną, a także biorą aktywny udział w życiu politycznym Berlina.

Polki uchodzą w UE za jedne z najbardziej przedsiębiorczych kobiet. Zgodnie z danymi "DW", kobiety stanowią w Polsce ok. 35 proc. przedsiębiorców, podczas gdy w Niemczech ten wskaźnik wynosi 27 proc., w Szwecji 25 proc., zaś w Europie 34,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.