Polki sięgają po władzę. Coraz więcej prezesów w spódnicach

Ponad 33,5 tys. prezesów w Polsce to kobiety. Tymczasem Polacy wolą raczej, kiedy dowodzi nimi mężczyzna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polki sięgają po władzę. Coraz więcej prezesów w spódnicach

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

6 mar 2015 11:03


Jak podaje "Puls Biznesu", na koniec 2014 r. w biznes było zaangażowanych ponad milion kobiet, a liczba właścicielek firm rośnie. W ciągu ostatniego roku przybyło 4 tys. pań, które stoją na firm.

Z badania PwC „Kobiety menedżerami przyszłości. Wyzwania w skutecznym kształtowaniu liderek”, wynika z kolei że co trzecia kobieta widzi szansę na awans na stanowisko w zarządzie lub radzie nadzorczej.

Czytaj też: Kobieta-szef częściej odczuwa objawy depresji niż mężczyzna

Aż 74 proc. liderek potwierdza, że liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych zwiększa się, natomiast 40 proc. uważa, że kobiety sprawdzą się w każdej branży.

Zdaniem Polek piastujących stanowiska menedżerskie, kobiety do stylu zarządzania firmą wnoszą przede wszystkim kompetencje skutecznej komunikacji, efektywnego budowania relacji i dialogu (aż 93 proc. ankietowanych wskazało taką odpowiedź).

A czy Polacy wolą mieć za szefa kobietę czy mężczyznę?

Od 1992 roku badania opinii społecznej na temat preferencji Polaków odnośnie płci przełożonego prowadzi Centrum Badania Opinii Społecznej. Choć statystyki pokazują, że 1/3 badanych wciąż woli, aby szefem był mężczyzna, w 2013 r. coś drgnęło - dla 53 proc. badanych płeć przełożonego przestała mieć znaczenie, podczas gdy 20 lat wcześniej ambiwalentnie traktowało ją tylko 34 proc. ankietowanych.

Choć odsetek osób preferujących kobiety na stanowisku szefa pozostaje na podobnym poziomie to wyraźnie widać, że część zwolenników męskiego stylu zarządzania z biegiem lat zmieniła stanowisko i kwestia płci przestała mieć dla nich znaczenie.

Co ciekawe, okazuje się, że płeć badanych pracowników nie ma znaczenia, jeśli chodzi o ich preferencje odnośnie płci przełożonego. Choć zarówno mężczyźni, jak i kobiety częściej wybierają szefa-mężczyznę, to dla ponad połowy z nich nie ma to większego znaczenia. Ważne są jego kompetencje i styl zarządzania, a nie tylko płeć biologiczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Bella 2015-03-08 18:34:31

Nie wiem, kto prowadził badania i komu wyszło, że nie ma znaczenia czy szef jest kobieta czy mężczyzną. Zapewniam, że jest i to szczególnie dla zatrudnionych kobiet., Nie ma, jak niektórzy mówią, solidarności jajników. Kobiety - szczególnie te atrakcyjniejsze - są dręczone przez kobiety posiadające władzę. Obrażane, wyśmiewane i dręczone. Niestety poziom etyczny pań szefów jest bardzo niski. Po drodze na szczyt, gdzie startowały najczęściej z małych miasteczek, a nawet wsi, powyrzucały za burtę wszystkie skrupuły i uczucia wyższe.Dla szefów są podnóżkami, a dla pracowników katami.