Polki muszą zmagać się z nierównością płciową w biznesie

To, że kobiet w biznesie jest wciąż mało nie wynika wcale z tego, że są gorsze. Jest wręcz przeciwnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polki muszą zmagać się z nierównością płciową w biznesie

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

7 wrz 2015 20:09


Choć wśród ogółu kierowników w Polsce jest ich prawie 40 procent, to w zarządach i radach nadzorczych miejsce znajduje tylko 15 procent z nich. Jednocześnie wynagrodzenie kobiet, bo o nich jest tutaj mowa, jest o 1/5 niższe niż mężczyzn.

Kobieta: pracownik lepiej wykształcony

- Około 75 proc. pracujących kobiet ma wykształcenie albo średnie, albo wyższe. W przypadku mężczyzna ten wskaźnik wynosi około 59 proc. Widać więc, że przewagi na starcie lub w trakcie trwania kariery zawodowej są po stronie kobiet - mówi minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kobieta w ogniu trudnych pytań

Mimo to, kobiety wciąż borykają się z problemami w polskich firmach. Najbardziej jaskrawym przykładem łamania prawa jest zadawanie niedozwolonych pytań w trakcie rozmów o pracę. Należą do nich kwestie życia rodzinnego lub planów związanych z macierzyństwem.

Czytaj też: W Polsce rządzą kobiety. Co trzeci menedżer jest płci pięknej

Jak podkreśla ekspert, pracodawcy w Polsce nie zdają sobie często sprawy z tego, że zróżnicowanie kadr i zatrudnianie większej liczby kobiet może przynieść zyski. - Jak pokazują badania, firmy, w których kobiety stanowią przynajmniej 1/3 ciał zarządzających, są bardziej efektywne, mniej podatne na kryzysy - argumentuje dr Henryka Bochniarz, prezydent konfederacji Lewiatan

To się zmienia ale…nie u nas

To się jednak zmienia. Na razie niestety w innych krajach europejskich. Liderem pod względem ułatwienia awansu zawodowego paniom - m.in. poprzez wprowadzanie rozwiązań kwotowych, są kraje skandynawskie. Tam już dawno przyjęto, że kobiety powinny zajmować więcej miejsc w radach nadzorczych firm. Za ich przykładem idą Belgia, Francja, a ostatnio Niemcy.

Czytaj też: Kobiety muszą przełamać stereotypy i zacząć podejmować wyzwania zawodowe

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Aq 2015-09-07 21:41:53

I jeszcze jedna sprawa - równość nie polega na tym, że kandydat dostaje stanowisko ze względu na swoją płeć. Równość jest wtedy, gdy stanowisko dostaje kandydat lepszy.

Aq 2015-09-07 21:39:18

"- Około 75 proc. pracujących kobiet ma wykształcenie albo średnie, albo wyższe. W przypadku mężczyzna ten wskaźnik wynosi około 59 proc. Widać więc, że przewagi na starcie lub w trakcie trwania kariery zawodowej są po stronie kobiet" Interpretacja? Na budowie czy na polu nie jest potrzebne średnie ani wyższe. A kobiety mające podobne wykształcenie jak szeregowi budowlańcy nie są aktywne zawodowo, tylko siedzą w domu wychowując dzieci. Ot, cała tajemnica dysproporcji.