W polskich firmach coraz częściej kobiety i mężczyźni pracują ramię w ramię na podobnych stanowiskach. Z badania zatytułowanego „Okiem europejskich pracowników 2018”, przeprowadzonego przez firmę ADP, wynika jednak, że w życiu nie jest tak dobrze jak na filmie. Polki permanentnie zmagają się w pracy ze stresem.
- Z badania ADP wynika, że kobiety w Polsce wierzą w swoje umiejętności zawodowe i nie boją się, że zostaną wyparte z pracy przez nowe technologie.
- Ponad 30 proc. Polek zmaga się natomiast ze stresem w miejscu pracy.
- Tyle samo widzi potrzebę monitorowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn pod kątem ich wyrównywania.
- Co dziesiąta Polka doświadczyła w miejscu pracy dyskryminacji ze względu na płeć.
Polki są znakomicie wykwalifikowane. Coraz lepiej odnajdują się w świecie nowych technologii. Zyskują większą pewność siebie na stanowiskach związanych z dużą odpowiedzialnością.
- Przywiązują też większą wagę do relacji międzyludzkich, bardziej doceniają czas wolny i możliwość realizacji pasji - dodaje Paweł Lazar, regionalny dyrektor generalny ADP Polska.
W porównaniu z mężczyznami, Polki mniej obawiają się, że w rozwoju zawodowym stanie im na przeszkodzie wiek. Spośród polskich pracowników, którzy wzięli udział w badaniu „Workforce View in Europe 2018”, tylko 13 proc. kobiet uznało właśnie wiek za potencjalną przeszkodę. Mężczyzn było 18 proc. Polki uważają także, że poradzą sobie z brakiem kwalifikacji. Jako przeszkodę w rozwoju zawodowym wskazało tę kwestię 5 proc. kobiet i 8,3 proc. mężczyzn.

Kobiety częściej doceniają stanowiska wymagające zróżnicowanych kompetencji i dające możliwość dynamicznego awansu - to ważne dla 8,3 proc. kobiet i 6,6 proc. mężczyzn. Polki są bardziej pewne siebie w w obliczu nadchodzącej automatyzacji pracy. Nie boją się, że w przyszłości wyprą je nowe technologie. Aż 78,6 proc. kobiet uważa, że roboty nigdy ich nie zastąpią. Podobnie uważa 72,90 proc. mężczyzn.
Kobiety częściej motywuje uznanie i docenienie przez kierownictwo (17,3 proc. wobec 11,8 proc. pytanych mężczyzn), równowaga między życiem zawodowym i prywatnym (16,8 proc. - 12 proc.) oraz relacje ze współpracownikami (16,8 proc. i 12,7 proc.).
Zdecydowanie bardziej niż ich kolegom, kobietom w Polsce przeszkadza brak elastycznych godzin pracy i możliwości wykonywania jej z innego miejsca niż siedziba firmy (10,3 proc. i 6,5 proc.). Poza troską o rodzinę czynnikiem wpływającym na taką postawę jest poziom stresu odczuwanego w miejscu pracy. Kobiety w Polsce częściej cierpią z jego powodu zarówno w porównaniu z mężczyznami jak i mieszkankami innych państw europejskich. Stres codziennie odczuwa ponad 31 proc. Średnia dla wszystkich ośmiu badanych państw europejskich wynosi 19 proc.
Co ciekawe, z badania wynika również, że tylko 27,6 proc. kobiet w Polsce rozważa wyjazd za pracą za granicę w ciągu najbliższych 2 lat. Rezygnują z wyjazdów głównie ze względu na więź z rodziną
i przyjaciółmi (34 proc.). Jeśli już wyjechałyby w celach zarobkowych, to skierowałyby się do Irlandii, Szwecji lub Hiszpanii.


KOMENTARZE (0)