Policjanci będą szkolić się na symulatorach jazdy radiowozami

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie została otwarta pierwsza w kraju sala wyposażona w symulatory jazdy radiowozami. To właśnie tutaj policjanci będą doskonalili swoje umiejętności jazdy samochodami służbowymi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Policjanci będą szkolić się na symulatorach jazdy radiowozami

PODZIEL SIĘ


Autor: bd

29 sie 2014 21:26


Dzięki dwóm pojazdom i trzem stanowiskom komputerowym służącym do symulacji, funkcjonariusze będą mogli doskonalić swoje umiejętności w jeździe pościgowej, w kolumnie czy podczas zabezpieczenia przejazdu VIP-ów. Uroczystego otwarcia dokonał Komendant Główny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński.

Czytaj też: Z jakiej broni strzela polski policjant?

Dziaiaj w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie została otwarta pierwsza w kraju sala wyposażona w symulatory do nauki jazdy radiowozami. Uroczystego otwarcia dokonał osobiście Komendant Główny Policji gen. insp. dr Mariusz Działoszyński.

W grudniu 2011 r. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie umowę dotyczącą realizacji projektu rozwojowego na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pt. Symulator kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych. Podjęcie się realizacji projektu stanowiło odpowiedź na potrzebę stworzenia kompleksowego rozwiązania umożliwiającego szkolenie funkcjonariuszy państwowych w zakresie kierowania pojazdami uprzywilejowanymi podczas działań typowych i ekstremalnych.

Czytaj też: Odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu będą jednakowe dla wszystkich mundurowych

Projekt realizowany był w Konsorcjum naukowo-przemysłowym zawartym pomiędzy Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie a ETC-PZL Aerospace Industries Sp. z o.o. oraz Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej ITAM i obejmował stworzenie: dwóch stanowisk instruktorskich i pięciu stanowisk kierowania pojazdami, aktywnego środowiska uczestników ruchu drogowego, opartego na algorytmach sztucznej inteligencji.

Sala daje m.in możliwość interakcji pomiędzy uczestnikami szkolenia a wirtualnymi uczestnikami ruchu, a także symulacji sytuacji typowych, takich jak: roboty drogowe, korki, utrudnienia ruchu. Policjanci szkolić się będą na pojazdach: Kia Ceed, Fiat Ducato, Mercedes Viano, Mercedes S600, BMW 760i, Audi A6, Audi Q7.

Parametry warunków drogowych i parametry techniczne pojazdów oparto o specjalistyczne testy w prawdziwych warunkach. W symulacjach przedstawione są grupy ludzi i tłumy o różnej liczebności i sterowanym, zmiennym poziomem agresji, zawarte są także symulacje sytuacji nietypowych, takich jak: wtargnięcie pieszego na jezdnię, spadający ładunek, pościg, zwierzęta na drodze

Całość utworzona została w oparciu o różne scenariusze np. ostrzał z broni palnej, podłożenie ładunku wybuchowego, nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego, wypadki, osoby ranne, jazda w kolumnie. Dzięki takim urządzeniom policjanci będą lepiej wyszkoleni w zakresie jazdy w różnych warunkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.