PARTNERZY PORTALU

Polaków czeka praca na kilka etatów

 • jk
 • 2 sty 2023 20:00

Rynek pracownika, inflacja i quiet quitting to trendy, o których mówiło się w kontekście pracy w 2022 roku. Co z kolei przyniesie 2023?

Polaków czeka praca na kilka etatów
Braki kadrowe podgrzewają potyczki pracodawców o najlepszych kandydatów (Fot. Alejandro Escamilla/Unsplash)
REKLAMA
 • Eksperci ds. rynku pracy wśród nowych trendów wymieniają pracę na kilka etatów - z wyboru. Pracownicy zdalni wykorzystują elastyczność home office do podejmowania wielu zleceń lub nawet zatrudniania się u kilku pracodawców. 
 • Firmy będą coraz częściej powoływać liderów, których zadaniem będzie wyłącznie nadzór pracy zdalnej w organizacji. To jedno ze stanowisk przyszłości, spopularyzowane dzięki powszechnemu home office.
 • Braki kadrowe podgrzewają potyczki pracodawców o najlepszych kandydatów - trend ten będzie się utrzymywać w 2023 roku.

Nowy rok przyniesie sporą porcję zmian w prawie pracy. W górę, i to dwa razy, pójdzie płaca minimalna. Wyższe będą również stawki diet w podróżach służbowych. Każdy płatnik składek musi mieć profil na PUE ZUS. Zaczną obowiązywać nowe zasady uwzględniania kwoty wolnej od podatku. Spółki komandytowo-aukcyjne przestały być "ciekawą" alternatywą dla prowadzenia biznesu.

Czytaj też: Dużo zmian od nowego roku. Więcej przerw w pracy, dłuższy urlop, dwie pewne podwyżki

Czekają nas również zmiany na rynku pracy. Pandemia, wojna w Ukrainie, a także wysoka inflacja odcisnęły piętno na branży HR. Jakie trendy pojawią się w 2023 roku?

Praca na kilka etatów - z wyboru

Firma Deel, działająca w obszarze technologii HR i finansów, wśród nowych trendów na rynku pracy wymienia pracę na kilka etatów - z wyboru. Jak wyjaśnia, pracownicy zdalni wykorzystują elastyczność home office do podejmowania wielu zleceń lub nawet zatrudniania się na kilka etatów na raz. Popularność takich rozwiązań związana jest niewątpliwie z rosnącymi kosztami życia, inflacją (która według danych GUS wyniosła w listopadzie 17,5 proc.), które z kolei generują wyższe oczekiwania względem wynagrodzenia.

Trend ten potwierdzają także dane dotyczące dodatkowej pracy. Według danych OLX Praca tylko w październiku 2022 r. osób poszukujących dodatkowego zajęcia zawodowego było o połowę więcej niż w tym samym okresie rok temu (+54 proc. rok do roku). Sama liczba odsłon ogłoszeń oznaczonych jako praca dodatkowa w minionym miesiącu przekroczyła 13 milionów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Polaków czeka praca na kilka etatów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kamikaze 2023-01-08 14:37:02

  Jestem uwiązany z jedną firmą gdzie pracuje 6 dni w tygodniu i w niedziele krócej. Na tą chwilę sam zastanawiam się czy nie wziąć jeszcze jednego etatu, na złotówkę, warsztat, albo gospodarstwo rolne. Ale odstrasza mnie to że zostane dojechany przez ZUS i KRUS. Zarobiłbym dodatkowe 1600zł Brutto do wypłaty. To czy przypadkiem nie zacząć jeździć do Niemiec na 2 tygodnie w trasie, 2 tygodnie w domu? Jeżeli ktoś watrościami partiotycznymi będzie utrzymywał ten bałagan to zostanie z ludźmi którzy żyją z socjalu...

 • Anna40 2023-01-06 13:35:28

  Po prostu do pracy na elastycznych umowach za bardzo niskie pensje nie będzie już chętnych. Im cięższa praca, tym mniej będzie chętnych. Młodych nie ma, starsi chcą tylko na emeryturę, kobietom w wieku średnim płaci się tak mało, że będą wolały pójść na niekończący się macierzyński. Ciężkie czasy dla pracodawców, ale pracowali na to przez lata i pracują nadal. Im mniej sensownych płac i pracy po prostu na umowach o pracę na czas nieokreślony, tym mniej będzie rąk do pracy i taka jest prawda. I nie, imigracja tego nie załata bo przy niskich płacach i kiepskich warunkach pracy Polska nie jest wcale atrakcyjna jako rynek pracy dla nikogo, nawet dla uciekających przed wojną Ukraińców atrakcyjniejsze są inne kraje.

  • Jolanta 2023-01-08 11:37:46

   Pani Aniu pracodawcy zawsze wyjdą na swoje. Przykładowe umowy zlecenia ,które w ogóle nie chronią pracownika. Nasz Rzad tak dba o Nas żebyśmy pracowali na miskę ryżu. A potem byli pozbawieni emerytur!!! Ludzie ciężko pracują, za grosze. A szlachta się bawi

 • Robert 2023-01-06 11:25:38

  Proponuję też prowadzić zmianę w przepisach o urlopach wypoczynkowych bo nie można iść normalnie na urlop bo pracodawca lawiruje takie jest w tym zakresie prawo powinni być krótko raz może odmówić drugim razem już nie oraz obowiązkowo w każdym zakładzie powinien być grafik urlopów

 • Gość 2023-01-05 16:30:20

  A Niemców?

 • gigant 2023-01-04 22:21:13

  nie wiem czemu ludzie się dziwią, przecież to było do przewidzenia. dlatego wyjechałem za granicę, zaraz po wakacjach do Holandii i otto mi wszystko załatwiło. nie muszę dzięki temu pracować za dwoje a wypłatę mam spoko

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA