Polak w pracy chce rozwoju, nie wygody. Ale i tak stoi w miejscu

Aż 8 na 10 aktywnych zawodowo Polaków deklaruje, że w pracy liczy się dla nich rozwój, a nie wygoda - wynika z raportu Pracuj.pl "Wygoda kontra rozwój".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polak w pracy chce rozwoju, nie wygody. Ale i tak stoi w miejscu

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 lis 2015 10:55


Większość Polaków twierdzi, że w pracy rutyna jest dla nich czymś negatywnym (70 proc.). Aż 80 proc. badanych podkreśla, że w życiu zawodowym stawia na rozwój a nie na wygodę, a ponad połowa (56 proc.) deklaruje, że jest w swoim żywiole, gdy może zmierzyć się z nowymi wyzwaniami i obowiązkami.

Rutyna ma swoje plusy

Powtarzalność łączy się z przewidywalnością, zmniejsza stres i pozwala zaplanować pewne działania, co wielu osobom może dawać poczucie bezpieczeństwa. Jednak, gdy potrzeby związane z „przetrwaniem” zostaną zaspokojone, często pojawiają się potrzeby wyższego szczebla, związane z samorealizacją.

Dla każdego rozwój zawodowy może oznaczać coś innego - dla jednych przykładowo może to być poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych kompetencji, dla innych – poznawanie ciekawych osób czy miejsc a dla jeszcze innych - otrzymanie awansu i podwyżki.

- Niezmienne pozostaje jednak to, że dla zdecydowanej większości z nas, rozwój jest ważny w pracy i umożliwia nam samorealizację oraz osiągnięcie zawodowej satysfakcji – komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, Learning and Development Manager grupy Pracuj.

Rozczarowani

Być może to właśnie duże ambicje zawodowe powodują, że już co trzeci aktywny zawodowo Polak (34 proc.) ma poczucie, że w obecnym miejscu pracy się nie rozwija. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że 67 proc. badanych w ciągu ostatnich trzech lat nie zmieniło stanowiska ani nie awansowało, a 41 proc. nie otrzymało w tym czasie podwyżki.

Mimo to, odsetek osób, które biorą pod uwagę możliwość zmiany miejsca pracy pozostaje zaskakująco niski – aż 84 proc. badanych twierdzi, że nie szuka obecnie innej pracy. Co ciekawe, na strony z ogłoszeniami o pracę raz w tygodniu zagląda zaledwie co dziesiąty badany (8 proc.).

*Wyniki badania motywacji zawodowych Polaków, zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków.
Powoływanie się na wyniki badania jest możliwe wyłącznie za podaniem źródła: Raport Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.