PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy zapracowanym narodem? Można się nieco zdziwić

  • jk
  • 4 sie 2022 20:00

Przeciętna liczba dni faktycznie przepracowanych w ciągu tygodnia przez pracowników zatrudnionych na etat wynosi w Polsce 4,42 dnia. Wynik ten plasuje Polskę na środkowej pozycji w grupie państw Unii Europejskiej.

Polacy zapracowanym narodem? Można się nieco zdziwić
Wizja skróconego dnia czy tygodnia pracy lub wydłużenia urlopu jest atrakcyjna dla 80 proc. Polaków (Fot. Alex Kotliarskyi/Unsplash)
REKLAMA
  • W przeliczeniu na godziny pracy w ciągu tygodnia Polak zatrudniony na umowę o pracę na cały etat pracuje średnio 35,4 godzin tygodniowo, nie zaś 39,8 godzin.
  • Jak wyjaśniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika to z pomniejszenia całkowitej rocznej liczby dni roboczych (255 w ciągu roku) poprzez uwzględnienie 11 dni ustawowo wolnych od pracy oraz dni urlopu wypoczynkowego przysługującego zatrudnionym pracownikom.
  • Oczekiwania polskich pracowników są jednak jasne i zdecydowana większość z nich chce pracować krócej - czy to przez skrócenie dnia albo tygodnia pracy, czy przez dodatkowe dni wolne w roku.

Analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" wskazują, że Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw. Świadczą o tym dane Eurostatu według których średni tygodniowy czas pracy przypadający na osoby pracujące na cały etat wynosi w Polsce 39,8 godzin tygodniowo, zaś w przeliczeniu na osoby pracujące na część etatu wynosi 21,9 godzin. Taki wynik stawia nas powyżej średniej dla państw unijnych, wynoszącej odpowiednio 38,4 oraz 21,8 godzin tygodniowo.

Warto podkreślić, że powyższe dane nie uwzględniają przerw w pracy, które przysługują pracownikom w związku z urlopami i dniami ustawowo wolnymi. Ile więc tak naprawdę pracują Polacy?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeciętna liczba dni faktycznie przepracowanych w ciągu tygodnia przez pracowników zatrudnionych na etat wynosi w Polsce 4,42 dnia. Jak wyjaśniają eksperci PIE wynika to z pomniejszenia całkowitej rocznej liczby dni roboczych (255 w ciągu roku) poprzez uwzględnienie 11 dni ustawowo wolnych od pracy oraz dni urlopu wypoczynkowego przysługującego zatrudnionym pracownikom.

Wynik ten plasuje Polskę na środkowej pozycji w grupie państw Unii Europejskiej, przy czym w większości krajów przeciętna liczba dni przepracowanych w tygodniu oscyluje między 4,35 a 4,54.

Do przypadków skrajnych należą z jednej strony Francja, w której przeciętna liczba dni pracy w tygodniu wynosi 4,23, a z drugiej strony Grecja, Chorwacja, Holandia i Irlandia, w których liczba ta waha się od 4,83 do 4,9 dnia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy zapracowanym narodem? Można się nieco zdziwić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA