×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy zakładają firmy, bo nie mają wyjścia. Często są zmuszani przez pracodawców

 • jk
 • 26 maj 2023 13:45

Polacy chętniej niż rok temu zakładają jednoosobowe firmy. Nie zawsze jednak jest to ich wybór, czasem bywają zmuszani przez swoich pracodawców.

Polacy zakładają firmy, bo nie mają wyjścia. Często są zmuszani przez pracodawców
Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że w pierwszym kwartale 2023 r. do rejestru CEIDG wpłynęło 80,1 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W pierwszym kwartale 2023 roku do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6 proc. rok do roku. Do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.
 • Jak mówi Szymon Witkowski z ZPP, w okresie rosnących kosztów część osób woli wyższe wynagrodzenie w relacjach B2B niż stabilność zatrudnienia wynikającą z umowy o pracę.
 • Z kolei doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol zauważa, że pracownicy, często również fizyczni, bywają zmuszani przez swoich pracodawców do zakładania działalności, by móc po prostu zarabiać na chleb.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że w pierwszym kwartale 2023 r. do rejestru CEIDG wpłynęło 80,1 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). To o 6,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy złożono ich 75,3 tys. Do tego statystyki z ww. okresu br. pokazują, że było więcej wniosków o otwarcie niż o zamknięcie JDG (80,1 tys. vs. 59,7 tys.). Podobnie było rok wcześniej, przy czym wówczas różnica była mniejsza (75,3 tys. vs. 63,2 tys.).

– Powyższe dane wskazują na popularyzację jednoosobowej działalności gospodarczej. Świadczy to o potrzebie elastyczności i – w pewnych przypadkach – odchodzenia od tradycyjnego etatu. Zapewne zwiększa się również popularność współpracy B2B, głównie z uwagi na korzyści podatkowe. W okresie rosnących kosztów część osób woli uzyskać wyższe wynagrodzenie w relacjach B2B niż posiadać stabilność zatrudnienia wynikającą z umowy o pracę. Z pewnością liczbę powstających nowych firm zwiększają uchodźcy z Ukrainy, którzy nie tylko zasilają kadry pracownicze, ale również prowadzą aktywną działalność gospodarczą – komentuje w rozmowie z MondayNews.pl radca prawny Szymon Witkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Samozatrudnienie to nie zawsze wybór, czasem to konieczność

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Polacy zakładają firmy, bo nie mają wyjścia. Często są zmuszani przez pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Józek 2023-05-28 17:39:59

  No to polacy zakładają firmy czy ukraińcy. Kolejna manipulacja medialna i zwyczajne kłamstwo. Tak samo jak piszecie że polacy wykupują mieszkania, a prawda jest taka że masa ukraińców wykupuje albo wykupiła.już nieruchomosci a wliczacie to do ogólnopolskiej statystyki. Kłamcy

 • taktak 2023-05-28 00:28:39

  I bardzo dobrze poniekąd. Wzrośnie % uświadomionych, że składki płacowe to nie są podatki pracodawcy, ile ich jest i na ile są łupieni, i że za księgowość, ubrania robocze, prąd, bhp, itd. też trzeba płacić. To przykre że nauka przez kopanie w d. musi być.

 • Faja 2023-05-27 21:38:18

  Lewackie Pasibrzuchy prowadzą firemki, gdzie za parę złotych najmują młodych do robót, których nikt nie chce wykonywać...

 • Kaczor 2023-05-26 16:39:40

  Zwiększajmy koszta pracy różnymi podatkami a na pewno to się zmieni.... Lewacki mokry sen.

 • fff 2023-05-26 14:32:35

  Rośnie nam sektor prywatny, a za nim wskaźniki. Sukces!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA