- W pierwszym kwartale 2023 roku do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6 proc. rok do roku. Do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.
- Jak mówi Szymon Witkowski z ZPP, w okresie rosnących kosztów część osób woli wyższe wynagrodzenie w relacjach B2B niż stabilność zatrudnienia wynikającą z umowy o pracę.
- Z kolei doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol zauważa, że pracownicy, często również fizyczni, bywają zmuszani przez swoich pracodawców do zakładania działalności, by móc po prostu zarabiać na chleb.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że w pierwszym kwartale 2023 r. do rejestru CEIDG wpłynęło 80,1 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). To o 6,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy złożono ich 75,3 tys. Do tego statystyki z ww. okresu br. pokazują, że było więcej wniosków o otwarcie niż o zamknięcie JDG (80,1 tys. vs. 59,7 tys.). Podobnie było rok wcześniej, przy czym wówczas różnica była mniejsza (75,3 tys. vs. 63,2 tys.).
– Powyższe dane wskazują na popularyzację jednoosobowej działalności gospodarczej. Świadczy to o potrzebie elastyczności i – w pewnych przypadkach – odchodzenia od tradycyjnego etatu. Zapewne zwiększa się również popularność współpracy B2B, głównie z uwagi na korzyści podatkowe. W okresie rosnących kosztów część osób woli uzyskać wyższe wynagrodzenie w relacjach B2B niż posiadać stabilność zatrudnienia wynikającą z umowy o pracę. Z pewnością liczbę powstających nowych firm zwiększają uchodźcy z Ukrainy, którzy nie tylko zasilają kadry pracownicze, ale również prowadzą aktywną działalność gospodarczą – komentuje w rozmowie z MondayNews.pl radca prawny Szymon Witkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Samozatrudnienie to nie zawsze wybór, czasem to konieczność
Jak podkreśla doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol, wysoka aktywność zawodowa wielu obcokrajowców na naszym rynku niestety nie stanowi zabezpieczenia dla polskiej gospodarki. Takie osoby mogą swobodnie przenosić się do innych krajów, nie ponosząc przy tym obciążeń ZUS-owskich, przed którymi nie są w stanie uciec pracujący tu Polacy.
– Nie chciałbym też przeceniać wagi wzrostu liczby nowych JDG czy też przewagi otwarć nad zamknięciami. Z moich obserwacji jednak wynika, że pracownicy, często również fizyczni, bywają zmuszani przez swoich pracodawców do zakładania działalności, by móc po prostu zarabiać na chleb. W wielu przypadkach samozatrudnienie nie jest podyktowane własną preferencją, tylko koniecznością – dodaje Parol.
W wielu przypadkach samozatrudnienie nie jest podyktowane własną preferencją, tylko koniecznością – mówi Adrian Parol (Fot. Shutterstock)
Na liczbę JDG mogą także wpłynąć nowe przepisy. Obecnie pracodawcy muszą określić przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Choć część ekspertów uważa, że dzięki temu zatrudnienie będzie bardziej stabilne, to inni sądzą, że zmiany usztywnią zasady zatrudniania pracowników i będą niekorzystne dla obu stron.
- Niestety, może się okazać, że aby uniknąć konieczności podawania powodów ewentualnego zwolnienia w przyszłości i zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami pracowników, pracodawcy będą, zwłaszcza w tym newralgicznym początkowym okresie, zatrudniać ludzi na umowy zlecenia lub umowy B2B, szczególnie w przypadku prac projektowych. Wszystko dodatkowo będzie jeszcze zależało od kompetencji pracownika. Im będą one rzadsze, bardziej unikatowe i mniej dostępne, tym większa będzie skłonność pracodawcy do zatrudniania go na warunkach, które podyktuje pracownik. Do tego nie potrzeba jednak zmiany przepisów, to reguluje sam rynek pracy również dziś – ocenia dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Joanna Rutkowska.
Najwięcej nowych jednoosobowych firm powstało bez wskazania obszaru wykonywanej działalności
Dane z resortu pokazują też, ile wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej było w poszczególnych województwach. W pierwszych trzech miesiącach br. najwięcej odnotowano ich w woj. mazowieckim – ponad 8 tys. (rok wcześniej – 8,1 tys.). Dalej w zestawieniu widać woj. małopolskie – 4,6 tys. (4,6 tys.), wielkopolskie – 4,3 tys. (4,5 tys.), a także śląskie – 4,1 tys. (4,5 tys.).
Natomiast najwięcej nowych jednoosobowych firm powstało bez wskazania obszaru wykonywanej działalności – ponad 35 tys. (rok wcześniej – 28,5 tys.). Z kolei najmniej ww. wniosków złożono w woj. opolskim – 852 (928), w świętokrzyskim – 1,2 tys. (1,4 tys.), jak również w podlaskim – 1,3 tys. (1,3 tys.).
– To zrozumiałe, że wiele osób, nie mając obowiązku podawania informacji o miejscu prowadzenia działalności, rezygnuje z ujawniania jej. Samozatrudnieni zyskują dzięki temu większą swobodę. Poza tym wielu z nich przyjmuje zlecenia z całego kraju, np. pracując zdalnie. Natomiast odnosząc się do danych z konkretnych województw, można stwierdzić, że najwięcej nowych firm powstaje tam, gdzie można dotrzeć do najszerszej grupy klientów – wyjaśnia doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol.
W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. wpłynęło do rejestru CEIDG 41,5 tys. wniosków dot. wznowienia jednoosobowej działalności gospodarczej (Fot. Jonas Leupe/Unsplash)
Dwucyfrowy wzrost wznowień. "Wiele wznawianych działalności nie przetrwa próby czasu"
W pierwszych trzech miesiącach 2023 r. wpłynęło do rejestru CEIDG 41,5 tys. wniosków dot. wznowienia jednoosobowej działalności gospodarczej. To aż o 24,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 33,4 tys.
– Wysoki wzrost liczby firm wznawiających swoją działalność po okresie zawieszenia może wskazywać na pewne polepszenie nastrojów po bardzo trudnych czasach dla naszej gospodarki. Sytuacja oczywiście wciąż jest ciężka, ale wraz z jej poprawą z pewnością coraz więcej przedsiębiorców będzie wracało na rynek – przewiduje Szymon Witkowski.
Z tak optymistycznym podejściem nie do końca zgadza się radca prawny i doradca restrukturyzacyjny Łukasz Goszczyński.
– Obecnie przedsiębiorcy są mocno zadłużeni, a do tego mają kłopoty z pozyskaniem bieżącego finansowania. Wznowie działalności raczej trzeba potraktować jako danie sobie ostatniej szansy. Na rynku niewiele się zmieniło. Przecież firmy wciąż funkcjonują w bardzo trudnym otoczeniu gospodarczym i prawnym. I to szybko się nie zmieni. Dlatego niestety, ale spodziewam się, że wiele wznawianych działalności nie przetrwa próby czasu – zaznacza ekspert.
Wiadomo też, ile wniosków dotycących wznowienia JDG było w poszczególnych województwach. W pierwszym kwartale 2023 r. najwięcej takich przypadków odnotowano w woj. mazowieckim – ponad 5,4 tys. (rok wcześniej – 4,6 tys.). Dalej widać woj. śląskie – 3,6 tys. (I kw. 2022 r. – 3,1 tys.), małopolskie – 3,5 tys. (2,8 tys.), jak również wielkopolskie – 2,9 tys. (2,4 tys.). Natomiast najwięcej wniosków było bez wskazanego województwa – 8,2 tys. (poprzednio 5,6 tys.). Na końcu zestawienia mamy opolskie – 735 (589), świętokrzyskie – 743 (659), a także lubuskie – 879 (733).
Zdaniem Adriana Parola statystyki dotyczące wznowień są analogiczne do danych na temat otwarć JDG.
– Trudno przewidzieć, w jakim tempie będą się polepszały statystyki dotyczące otwierania nowych firm i wznawiania działalności. Same prognozy gospodarcze wciąż są niepewne. Jednak najważniejsze szoki cenowe na rynkach są już za nami. Ceny większości kluczowych surowców są na poziomie sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Nie pomagają natomiast liczne zmiany prawne, które nakładają na przedsiębiorców szereg dodatkowych obowiązków – przyznaje ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Jak podsumowuje Łukasz Goszczyński, oczywiście wszystko ostatecznie będzie zależało od dalszego zachowania gospodarki. Same zmiany przepisów mocno komplikują i tak już trudne prowadzenie działalności, co ma realny wpływ na zakładanie i wznawianie JDG. Jeżeli sytuacja w gospodarce się unormuje, to można założyć, że przedsiębiorcy w kolejnych miesiącach nieco chętniej niż teraz będą „odmrażać” swoje działalności, ale nie spodziewałby się tutaj zbyt dużego skoku.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (5)