Z danych GUS wynika, że w 2020 r. poza granicami Polski przebywało około 2 mln 239 tys. stałych mieszkańców naszego kraju. To o 176 tys. (7,3 proc.) mniej niż w 2019 r. Jak się okazuje, to największy spadek w skali roku od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Czy to oznacza wielkie powroty, czy jednak jest to chwilowy efekt pandemii i brexitu?
-
- •3 lut 2022 20:00

- Jak podkreśla Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, trudno na dziś powiedzieć, czy powroty do kraju będą stałym trendem, czy jednak jest to efekt pandemicznych konsekwencji.
- Rok 2020 był trzecim z kolei, w którym odnotowano zmniejszenie się liczby stałych mieszkańców Polski przebywających w Wielkiej Brytanii - liczba ta spadła o około 164 tys. (24,2 proc.).
- - Mamy dziś do czynienia w Europie z międzynarodową rywalizacją o kapitał ludzki. W większości krajów widzimy problemy z dostępnością pracowników. Pula wakatów wszędzie rośnie. Kraje między sobą będą rywalizowały o kapitał ludzki i Polska do tej rywalizacji musi dołączyć - dodaje Kubisiak.
Główny Urząd Statystyczny co roku szacuje, ilu mieszkańców Polski przebywa czasowo za granicą. Okazuje się, że w 2020 r. poza granicami Polski przebywało około 2 mln 239 tys. stałych mieszkańców Polski. To o 176 tys. mniej niż w 2019 r.
W Europie przebywało około 1 mln 973 tys. Polaków (o 161 tys. mniej niż w 2019 r.). Większość z nich - około 1 mln 339 tys. - przebywała w krajach członkowskich UE. Spośród krajów UE najwięcej emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), Holandii (135 tys.) oraz w Irlandii (114 tys.).
Jak podkreśla w rozmowie z PulsHR.pl Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, trudno dziś powiedzieć, czy powroty do kraju będą stałym trendem, czy jednak jest to efekt pandemicznych konsekwencji.
- Obecnie wiemy, że od trzech lat pula Polaków za granicą spada. Głównym czynnikiem jest odpływ osób z wysp brytyjskich. To jest ponad 90 proc. tego ubytku, który obserwujemy w ostatnich latach - tłumaczy Kubisiak.
Przeczytaj: Polacy masowo wracają do kraju. Przestali lubić zwłaszcza jedno państwo
2020 był trzecim z kolei rokiem, w którym odnotowano zmniejszenie się liczby stałych mieszkańców Polski przebywających w Wielkiej Brytanii - liczba ta spadła o około 164 tys. (24,2 proc.). Oznacza to, że więcej osób opuściło ten kraj niż do niego wyjechało. Spadek ten był znacznie większy niż w 2019 r., kiedy szacowano go na 17 tys. (2 proc.).
Kryzys zawsze trzeba mieć na uwadze


Słowa kluczowe
- Andrzej Kubisiak
- Polski Instytut Ekonomiczny
- emigracja
- powroty do Polski
- kryzys
- rynek pracy
- EEC Trends
- Polski Ład
KOMENTARZE (6)