PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy wciąż wybierają zakupy stacjonarne

  • Autor: PAP/RAF
  • 26 sie 2022 13:48

Po pandemii Polacy wrócili do sklepów stacjonarnych. W marcu 2021 r. 43 proc. badanych deklarowało, że odwiedza je rzadziej, a maju br. ten odsetek spadł do 20 proc. - wynika z badania EY. Zakupy stacjonarne nadal cieszą się większą popularnością niż internetowe.

Polacy wciąż wybierają zakupy stacjonarne
(Fot. Archiwum)
REKLAMA
  • W marcu 2021 r. 43 proc. ankietowanych deklarowało, że rzadziej odwiedza sklepy stacjonarne. W maju br. odsetek ten spadł do 20 proc.
  • W przypadku zakupów online 37 proc. uczestników badania jako "jeden z najbardziej frustrujących czynników" wskazało wysokie koszty dostawy.
  • 61 proc. ankietowanych stwierdziło, że przez rosnące koszty nie stać ich już na wszystko i muszą szukać oszczędności.

Firma doradcza poinformowała w piątek o wynikach przeprowadzonego przez siebie badania EY - Future Consumer Index, które skupiało się na nawykach konsumenckich.

Jak wskazali autorzy opracowania, dzięki znoszeniu ograniczeń sanitarnych obserwuje się powrót Polaków do sklepów. Chociaż zakupy stacjonarne wciąż są popularniejsze niż online, to można zauważyć wzrost zainteresowania e-commerce (sprzedaż internetową) - zaznaczyli eksperci EY.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W marcu 2021 r. 43 proc. ankietowanych deklarowało, że rzadziej odwiedza sklepy stacjonarne. W maju br. odsetek ten spadł do 20 proc. Ponadto urosło grono konsumentów, którzy wybierają kanał e-commerce. W maju 2022 r. 33 proc. Polaków deklarowało, że będzie zamawiać produkty w sieci zamiast kupować je w sklepach stacjonarnych. To o 9 punktów procentowych (wzrost z 24 proc.) więcej niż jeszcze w marcu 2021 roku - podkreślili.

W przypadku zakupów online 37 proc. uczestników badania jako "jeden z najbardziej frustrujących czynników" wskazało wysokie koszty dostawy, a zbliżony odsetek (36 proc.) - brak zaufania do sprzedawców działających wyłącznie w świecie cyfrowym. W zestawieniu znalazł się również brak możliwości wyboru konkretnego towaru (24 proc. wskazań), a także obawy związane z uszkodzeniem zakupu podczas transportu (20 proc. Polaków).

Czytaj też: Brak pracowników uderza w rynek pracy. Gdzie ich szukać?

Zdaniem ekspertów coraz większy wpływ na decyzje konsumentów ma rosnąca inflacja. 61 proc. ankietowanych stwierdziło, że przez rosnące koszty nie stać ich już na wszystko i muszą szukać oszczędności.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy wciąż wybierają zakupy stacjonarne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA