PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy wciąż chcą wyjeżdżać za pracą. Tak próbujemy ich zatrzymać

Targi pracy w Londynie, które w maju zorganizowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, przekonać miały mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków do powrotu do kraju.  Działania tego typu wydają się dawać efekty. Liczba tych, którzy zdecydowali się wyjechać z Polski od 2016 roku jest zdecydowanie niższa od tej sprzed roku 2015. Nadal spore jest grono tych, którzy swoje życie zawodowe i prywatne wiążą z pobytem poza granicami naszego kraju. Jak to zmienić?

Polacy wciąż chcą wyjeżdżać za pracą. Tak próbujemy ich zatrzymać
Liczba emigrantów w 2018 roku utrzymywała się na podobnym poziomie jak w dwóch poprzednich latach (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Liczba emigrujących w 2018 roku utrzymywała się na podobnym poziomie jak w dwóch poprzednich latach. W 2017 r. wynosiła 11,9 tys., w 2016 r. – 12 tys. Pocieszający może być fakt, że była ona wyraźnie mniejsza niż przed rokiem 2015. W 2014 r. liczba wymeldowań z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę wyniosła 28,1 tys., a w 2013 r. – 32,1 tys.

I choć statystyki pokazują, że liczba Polaków wybierających życie za granicą się zmniejsza, to nadal jest duże grono tych, którzy decydują się na wyjazd. Pomysłów, by ich zatrzymać, jest kilka.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Każde działania, które zachęcają do tego, żeby nie wyjeżdżać albo wracać, powinny mieć swój pozytywny skutek. To, co dla mnie najważniejsze, to przede wszystkim edukacja. Musimy mówić o tym, jak jest w Polsce, na co pracownik może liczyć. Dla PAIH-u najważniejszy jest wymiar praktyczny, czyli realny i mierzalny skutek działań dla pracownika – podkreśla p.o. prezesa zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska.

Więcej na temat powrotów z emigracji w naszej rozmowie:

 

Przeczytaj także: Polacy przestają emigrować za pracą

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polacy wciąż chcą wyjeżdżać za pracą. Tak próbujemy ich zatrzymać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Lans 2019-09-19 16:29:38

    Bo za granicą pracować się opłaca. Ja to z otto wyjeżdżam do Holandii i mam się dobrze

  • Ala 2019-09-19 09:13:17

    Kolejne oszustwo w stylu. Polacy przestali emigrować. Co za bzdura. Co roku przybywa ludzi za granicę. Teraz po paru latach jadą młodzi od razu po szkole. Kiedyś byli to ludzie którzy nie mieli godnego życia w kraju. Teraz jadą młodzi. Widać to po ogłoszeniach na portalach i sama widzę po przyjezdnych.

  • IMHO 2019-09-19 08:13:12

    Jak targi pracy w Londynie mają się do decyzji o wyjeździe polaków w kraju? Skuteczność targów powinna być określona jako liczba polaków którzy brali udział w targach i postanowili wrócić. Czyli pewnie 0.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA