×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy ufają bezpośrednim przełożonym. Gorzej z zarządami

  • km
  • 10 maj 2022 13:45

Pandemia i trwająca od ponad dwóch miesięcy wojna w Ukrainie dostarczają pracodawcom wielu wyzwań. Badania Kincentric Polska wskazują, że po długim okresie intensywnych i impulsywnych działań czasu pandemii wśród polskich pracowników znacznie wzrósł poziom poczucia wsparcia od managerów i jednocześnie – poziom zaufania do przełożonych. Ucierpiało jednak radzenie sobie ze stresem oraz przekonanie, że firma dostatecznie dba o pracowników.

Polacy ufają bezpośrednim przełożonym. Gorzej z zarządami
81 proc. pracujących Polaków potwierdza, że bezpośredni manager o nich dba (fot. Annie Spratt/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • 61 proc. pracowników w Polsce odczuwa dumę z poczucia przynależności do organizacji.
  • Bezpośredni przełożeni są doceniani za otwartą i przejrzystą komunikację, zachowywanie spokoju w sytuacjach wysokiego napięcia, wspieranie pracowników w planowaniu pracy czy budowanie pozytywnej atmosfery w zespole.
  • W wyraźnie mniejszym stopniu polscy pracownicy odczuwają wsparcie ze strony wyższej kadry zarządzającej.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kincentric, w 2021 r. 61 proc. pracowników w Polsce odczuwało dumę z poczucia przynależności do organizacji. To o 5 punktów procentowych więcej w porównaniu z rokiem 2019. Jak zauważają autorzy badania, to duża zasługa managerów, do których pracownicy mają jeszcze większe zaufanie.

81 proc. pracujących Polaków potwierdza, że bezpośredni manager o nich dba. W porównaniu do 2019 roku zaufanie to wzrosło aż o 15 punktów procentowych. Bezpośredni przełożeni są doceniani za otwartą i przejrzystą komunikację (75 proc.), zachowywanie spokoju w sytuacjach wysokiego napięcia (81 proc.), wspieranie pracowników w planowaniu pracy (66 proc.) czy budowanie pozytywnej atmosfery w zespole (82 proc.).

Wzrosło zaufanie do bezpośrednich przełożonych

W wyraźnie mniejszym stopniu polscy pracownicy odczuwają wsparcie ze strony wyższej kadry zarządzającej (zarządów). Brak takiego wsparcia deklaruje 50 proc. ankietowanych. Odsetek osób przekonanych, że zarząd troszczy się o pracowników, spadł o 9 punktów procentowych od 2019 r. Tylko trochę więcej niż połowa (57 proc.) widzi dowody skutecznego przywództwa ze strony liderów. Relatywnie niskie jest poczucie, że wyższe kierownictwo podejmuje dobre decyzje biznesowe. Tylko czterech z 10 respondentów naszych badań wskazuje, że wyższe kierownictwo podejmuje dobre decyzje biznesowe.

- Jednym z najważniejszych obecnie aspektów jest otwarta i autentyczna komunikacja ze strony zespołów zarządzających. To ważne, bo aż połowa pracowników wskazuje, że liderzy organizacji nie okazują troski o pracowników. Po pandemii poziom odpowiedzi pozytywnych dla kadry zarządzającej spadł blisko o 10 punktów procentowych. Postawa liderów ma kluczowe znaczenie dla zaangażowania. Zespół zarządzający potrzebuje być przygotowany do empatycznego i angażującego przywództwa w sytuacji niepewności - wyjaśnia Magdalena Kustra-Olszewska, dyrektor Kincentric Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy ufają bezpośrednim przełożonym. Gorzej z zarządami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA