Miejsce jednej zamkniętej mikrofirmy zajmują dwie nowo otwarte – wynika z opublikowanej analizy firmy Tax Care podsumowującej drugą połowę 2018 r. w rejestrze REGON. W 2018 r. powstała rekordowa liczba nowych drobnych firm, zanotowano też "historycznie niski próg wyrejestrowań".

- To najlepszy wynik od 2007 r. i fenomen przy niskiej inflacji - ocenili eksperci Tax Care.
Odnosząc się do przyczyn takiej sytuacji, wskazali na "korzystne uwarunkowania popytowe". W 2018 r. urósł m.in. wskaźnik ufności konsumenckiej, który wyraża poziom optymizmu związanego z sytuacją gospodarczą i przejawia się w wysokości oszczędności i wydatków konsumentów - podkreślono.
Zwrócono też uwagę na "zbliżony do historycznego minimum odsetek dużych firm wskazujących niedostateczny popyt jako barierę rozwoju ich działalności" oraz "bardzo wysoki poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych w przedsiębiorstwach w 2018 r.".
W takich warunkach nie powinno dziwić, że z prowadzenia własnej działalności gospodarczej rezygnuje najniższy jak dotąd odsetek przedsiębiorców - zaznaczono.
Jak szacuje Tax Care na podstawie podsumowania danych rejestru REGON za 2018 r., w okresach wzmożonego zainteresowania otwieraniem własnego biznesu (tj. na początku roku i na wiosnę) do rejestru wpisywano ponad 1000 jednoosobowych firm dziennie - o 200 więcej niż w 2017 r. Średnia miesięczna dla 2018 r. wyniosła 26,6 tys.
Według ekspertów Tax Care, tak dobre podsumowanie rynku mikrofirm może się nie powtórzyć, podobnie jak zeszłoroczna wartość PKB. Jak podał we wstępnym szacunku GUS, nasze PKB wyniosło w 2018 r. 5,1 proc. względem 4,8 proc. w 2017 r. Prognozowana przez Komisję Europejską średnia dla Unii Europejskiej wynosi 2,1 proc. - przypomniała Tax Care.
Oczekiwany spadek dynamiki rozwoju polskiej gospodarki nie oznacza jednak, że przychodzą chude lata - oceniła Tax Care.
- Tak wysokie, przekraczające normę tempo wzrostu jest trudne i wcale nie korzystne do utrzymania (...). RPP prognozuje łagodne wyhamowanie, ale nadal solidny wzrost i nie dostrzega symptomów, aby jakieś głębokie nierówności mogły go zaburzyć. Również ocena naszej krajowej koniunktury przez MFW jest korzystna, biorąc pod uwagę, że Fundusz widzi zagrożenia dla wzrostu PKB na świecie- napisano.


KOMENTARZE (0)