PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy są niezadowoleni z pensji i częściej myślą o emigracji. Firmy muszą działać

  • jk
  • 18 paź 2022 12:00

Inflacja odbija się na portfelach Polaków. Podwyżek albo nie ma, albo są niewystarczające. To może przełożyć się na wyższą rotację załogi albo mniejsze zaangażowanie pracowników. Już teraz 14 proc. ankietowanych planuje zmianę pracodawcy na takiego, który zaproponuje wyższe wynagrodzenie. 4 proc. już to zrobiło.

Polacy są niezadowoleni z pensji i częściej myślą o emigracji. Firmy muszą działać
Ponad połowa respondentów przyznaje, że inflacja i warunki makroekonomiczne oraz obawy z nią związane wpłynęły na ich decyzje zawodowe (Fot. Ross Sneddon/Unsplash)
REKLAMA
  • Jak wynika z badania Randstad, 52 proc. respondentów twierdzi, że z powodu rosnącej inflacji i innych czynników obawia się, że w najbliższym czasie nie może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia.
  • - Oferowane przez pracodawców podwyżki niekoniecznie odpowiadają oczekiwaniom. To z kolei może przełożyć się na wyższą rotację załogi, mniejsze zaangażowanie pracowników lub jedno i drugie - komentuje Monika Hryniszyn z Randstad.
  • Niemal co piąty planuje znalezienie nowego, dodatkowego zajęcia w celu podniesienia zarobków, a 13 proc. chce brać w tym celu nadgodziny.

Informacje z ostatnich miesięcy na temat sytuacji makroekonomicznej w Polsce nie napawają optymizmem. Inflacja jest najwyższa od niemal ćwierć wieku. Jak podaje GUS, ceny towarów i usług rok do roku w sierpniu wzrosły o 16,1 proc. Tak wysoką inflację poprzednim razem notowaliśmy w 1997 roku.

Przeczytaj: Jedzenie, paliwo, gaz i leki - wzrostu tych cen boją się Polacy

Według danych Eurostatu, w drugim kwartale tego roku Polska była również unijnym liderem spadku PKB w ujęciu kwartalnym: wzrost gospodarczy spadł o 2,1 punktu proc. Mimo to gospodarka rozwijała się w tempie 4,7 proc. i był to wynik powyżej unijnej średniej (PKB UE w drugim kwartale wyniosło 4,2 proc.).

Sytuacja dobrze wygląda wciąż na rynku pracy: jak pokazują dane GUS, bezrobocie rejestrowane w sierpniu wyniosło 4,8 proc. i było najniższe od 1990 roku.

– Nasz rynek pracy jest wciąż stabilny, odporny na zawirowania krajowe i międzynarodowe. Z pewnym opóźnieniem będzie pewnie reagował na spowolnienie gospodarcze. O przyszłość swojej firmy nie obawia się większość badanych (65 proc. badanych). Natomiast zmianie ulegają nastroje pracowników, na co wskazują odpowiedzi dotyczące ryzyka utraty pracy, szansy na podwyżkę wynagrodzenia czy przyczyn rotacji – zauważa Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

Sytuacja ekonomiczna odbija się na nastrojach polskich pracowników. Jak pokazują wyniki 49. edycji Monitora Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badawczym Pollster, 52 proc. respondentów twierdzi, że z powodu rosnącej inflacji i innych czynników obawia się, że w najbliższym czasie nie może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia. Jeden na czterech ankietowanych uznaje, iż obecna sytuacja makroekonomiczna będzie się wiązać z brakiem możliwości awansu w najbliższym czasie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polacy są niezadowoleni z pensji i częściej myślą o emigracji. Firmy muszą działać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • jurek 2022-10-25 23:55:13

    Emigracja to błąd. Ograniczcie swoje potrzeby i pracujcie na pół gwizdka. Mimo kryzysu polskie firmy świetnie się rozwijają. W kryzysie zarabiają krocie, a chciwość właścicieli bierze górę nad rozsądkiem.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA